Wyjazd do USA (2021) - Ważne informacje dla osób wyjeżdzających do Stanów Zjednoczonych (2022)

Ważne informacje dla osób planujących podróż z Polski do USA w celach turystycznych oraz biznesowych (w roku 2022)

Dla osób pragnących wyjechać na wczasy, spędzić wakacje, ferie zimowe w USA czy podróżować w celach biznesowych po Stanach Zjednoczonych przygotowałem zestawienie najważniejszych informacji związanych z podróżą do USA bez wizy (ESTA)

Podróż do USA – COVID-19

Szczegółowe wymagania podróży do USA w czasie trwania koronawirusa znajdują się w osobnym wpisie: KORONAWIRUS USA – Podróż w 2022

Co znajdziesz w tym artykule:

 • 1 Wjazd do USA na wizie oraz na ESTA
 • 2 Podróż do USA – paszport z wizą turystyczną
 • 3 Podróż do USA – ESTA
 • 4 Szczepienie oraz służba zdrowia w USA
 • 5 Przydatne informacje dotyczące wyjazdu do USA:

Wiza, wniosek ESTA i przepisy wjazdowe do USA.

Wyjazd do USA (2021) - Ważne informacje dla osób wyjeżdzających do Stanów Zjednoczonych (1)

Obywatele Polski mogą wjeżdżać na teren Stanów Zjednoczonych bez konieczności posiadania wizy turystycznej. Jedynym wymogiem aby wyjechać legalnie do Stanów Zjednoczonych będzie wypełnienie formularza i rejestracja w systemie ESTA.

Do Stanów Zjednoczonych wciąż jednak można będzie wjechać na wizie turystycznej. Mogą starać się o nią osoby, które chcą przebywać na terenie USA ponad trzy miesiące, jak również osoby, które nie otrzymały pozwolenia na wjazd wypełniając w Internecie wiosek o przyznanie ESTA.

Zobacz również:
– Podstawowe informacje na temat wyjazdu do USA bez wizy
– Jak wypełnić wniosek ESTA przed wylotem do USA

Rejestracja podróży w systemie ESTA zajmuje zaledwie kilka minut i w ciągu maksymalnie kilkunastu godzin otrzymujemy informację zwrotną. ESTA jest jednak tylko dokumentem upoważniającym do wejścia na pokład samolotu lecącego do USA.
Proszę pamiętać, że ostateczną decyzję o wjeździe na terytorium USA podejmuje zawsze urzędnik kontroli granicznej (Immigration Services). Zdarzyć się może, że mimo pozytywnej rejestracji w ESTA niektóre osoby mogą nie zostać wpuszczeni do USA.

Kto może nie zostać wpuszczony do USA? Są to osoby, które podały nieprawdziwe dane (skłamały) we wniosku ESTA. Oficer imigracyjny przyznający prawo wjazdu do USA ma szeroki dostęp do bazy danych osobowych i jest w stanie dokładniej niż system ESTA sprawdzić historię danej osoby.

Wjazd do USA na wizie oraz na ESTA

Wyjazd do USA (2021) - Ważne informacje dla osób wyjeżdzających do Stanów Zjednoczonych (2)

(Video) PORADNIK: Jak przygotować się do wyjazdu work and travel USA

Na przejściach granicznych przy wjeździe bądź przylocie do USA obowiązuje automatyczny odczyt dokumentów (paszportów). Podróżni, którzy pierwszy raz przylatują do USA są fotografowani, pobiera się odciski palców (skanowanie) – dane te są sprawdzane w kartotece służb imigracyjnych.

Osoby mające przeszłość kryminalną lub te, które weszły w konflikt z prawem w Polsce lub innym kraju Unii Europejskiej mogą nie zostać wpuszczone na teren USA.

Odmowę wjazdu do USA oraz procedurze deportacyjnej podlegają również osoby, które przebywając legalnie w Stanach Zjednoczonych (np. na wizie turystycznej) weszły w konflikt z prawem i próbują ponownie dostać się na terytorium USA. Dotyczy to również osób, które przekroczyły termin dozwolonego pobytu w USA (tzw. przesiedzenie wizy).

Podróż do USA – paszport z wizą turystyczną

Osoba przekraczająca granicę z USA musi posiadać paszport, którego data ważności nie może wygasnąć w dniu przekraczania granicy z USA.
Przebywanie w USA na nieważnym paszporcie jest jednak legalne i dopuszczone przez ustawę imigracyjną. Nie polecam jednak stosować takiego rozwiązania.
Paszport jest podstawowym dokumentem identyfikacyjnym jaki posiadamy. Nieważny paszport to problemy w wypożyczalni samochodów, w hotelach oraz wszędzie tam gdzie należy potwierdzić tożsamość.

Osoby posiadające dwa paszporty (jeden z ważną wizą ) muszą w czasie odprawy przedstawić urzędnikowi oba dokumenty. Jeśli wiza w starym paszporcie (którego data ważności już upłynęła) jest niezniszczona i wciąż ważna, urzędnik w nowym (ważnym) paszporcie przybije pieczęć z adnotacją tzw VIOPP (visa in other passport).
Dodatkowo może również wpisać termin maksymalnego pobytu w USA. Jeśli takowa data nie została wpisana do paszportu, oznacza to, że można zostać w USA maksymalnie do sześciu miesięcy na wizie turystycznej.

Podróż do USA – ESTA

Osoba podróżująca do USA na podstawie rejestracji w systemie ESTA musi posiadać paszport zgodny z programem Visa Waiver. Jest to tak zwany paszport biometryczny. (informacje na temat paszportu biometrycznego – tutaj)


Koniecznie aby posiadać przy sobie wydrukowaną kopię potwierdzenia wniosku ESTA. Wymagania te zostały wprowadzone przez linie lotnicze, które wymagają aby okazać potwierdzenie ESTA przed wejściem na pokład samolotu.

Nie jest wymagane okazanie wniosku ESTA po przylocie do USA. Numer identyfikacyjny ESTA zakodowany jest w systemie kontroli granicznej Stanów Zjednoczonych wraz z numerem paszportu. Urzędnik imigracyjny skanując paszport otrzymuje równocześnie informacje statusie ESTA.

UWAGA: Wjazd do USA w programie Visa Waiver (czyli na ESTA) oznacza maksymalny pobyt w USA tylko 90 dni.

Polecam przeglądnąć materiał video z mojego przelotu na trasie Kraków-Chicago. Ostatnie kilka minut filmiku to właśnie procedura przekraczania granicy.

Zobacz również:
Deklaracja celna do USA – jak wypełnić.

(Video) JAK WYGLĄDA ODPRAWA LOTNISKOWA PASAŻERA? poradnik dla lecących pierwszy raz samolotem | ForumWiedzy

Przepisy celne przy wjeździe do USA

Wyjazd do USA (2021) - Ważne informacje dla osób wyjeżdzających do Stanów Zjednoczonych (3)Osoby przyjeżdżające do Stanów Zjednoczonych są zobligowani wypełnić deklarację celną. Można to zrobić na pokładzie samolotu. Jeśli jednak nie otrzymamy deklaracji celnej w samolocie należy wypełnić ją w formie elektronicznej (na lotnisku w USA ) przy stanowiskach komputerowych w czasie odprawy paszportowej.

Przepisy amerykańskie zezwalają na przewożenie przez granicę do 10.000 USD (lub równowartości tej sumy) bez obowiązku jej zgłoszenia. Jeżeli kwota przewożona przekracza tę sumę, należy zgłosić ją w deklaracji celnej oraz urzędnikowi celnemu.
Dotyczy to nie tylko gotówki (dolary), ale również innych środków płatniczych.

Brak odpowiedniej deklaracji grozi poważnymi konsekwencjami. Absolutnie zakazane jest posiadanie najmniejszej choćby ilości narkotyków. Wwożenie żywności oraz alkoholu na teren USA regulują przepisy – więcej informacji – tutaj

Praca w USA, programy dla studentów

Coraz częściej do Stanów Zjednoczonych przyjeżdżają studenci uczestniczący w programach pracy wakacyjnej (np. Work&Travel, Camp America, YMCA). Należy pamiętać, że faktyczne warunki uczestnictwa w takim programie określane są na miejscu, po przyjeździe.

Umowy zawierane z pośrednikami w Polsce nie wiążą kontrahentów i pracodawców amerykańskich i nie dają podstawy prawnej do egzekwowania warunków w Stanach Zjednoczonych. Przy wjeździe na terytorium USA nie ma formalnego obowiązku okazania biletu powrotnego do Polski, może on jednak być przydatny w razie wątpliwości urzędnika kontroli granicznej. Nie jest również wymagane posiadanie określonej kwoty pieniędzy.

Ubezpieczenie dla osób przyjeżdżających do USA

Osoby przyjeżdżające do USA nie mają obowiązku posiadania ubezpieczenia zdrowotnego oraz osobowego. Aczkolwiek wskazane jest aby zakupić ubezpieczenie zdrowotne w Polsce. Koszty leczenia w amerykańskich szpitalach są bardzo drogie.

Wynajęcie samochodu w USA

Wyjazd do USA (2021) - Ważne informacje dla osób wyjeżdzających do Stanów Zjednoczonych (4)
Należy pamiętać aby koniecznie zarezerwować samochód co najmniej trzy miesiąca przed planowanym wyjazdem do Stanów Zjednoczonych. Im bliżej terminu wylotu tym ceny w wynajmu najprawdopodobniej będą wzrastały (tak przynajmniej działa algorytm w internetowych wypożyczalniach).


Sama procedura odbioru samochodu na lotnisku w USA jest standardowa. Należy posiadać wydrukowane potwierdzenie rezerwacji, paszport, prawo jazdy oraz kartę kredytową lub debetową.

Więcej informacji na temat procedury wynajmu samochodu można przeczytać w dziale wynajem samochodu w USA Aby bezpiecznie i bezstresowo poruszać się po amerykański drogach, polecam wykupić podstawowe ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej na czas pobytu w USA.

Informacje dla kierowców podróżujących po USA

Na podstawie polskiego lub międzynarodowego prawa jazdy można prowadzić samochód przez okres ważności przyznanej na granicy wizy turystycznej (6 miesięcy) lub w przypadku wjazdu do USA w programie ruchu bezwizowego ESTA (3 miesiące).

(Video) 10 rzeczy, o których musisz wiedzieć przed wyjazdem z Polski

Naruszenie przepisów drogowych jak w każdym innym kraju jest karane mandatami.
W zależności od rodzaju wykroczenia, jak również okoliczności, w jakich zostało ono popełnione, wysokość mandatu może wynosić od 35 USD (np. za nieprawidłowe parkowanie) nawet do kilkuset dolarów za nadmierne przekroczenie prędkości.

Należy przede wszystkim pamiętać o przestrzeganiu dopuszczalnej prędkości głównie w miastach a szczególnie przy szkołach oraz parkach i centrach handlowych. Tutaj najczęściej ustawione są kamery lub policjanci z radarem.

Poruszanie się na autostradach nie jest w rzeczywistości skomplikowane. Kierunki jazdy oraz elementy infrastruktury drogowej (znaki, zjazdy z autostrad, nakazy ruchu, płatne odcinki) są bardzo dobrze oznaczone.

UWAGA: Ograniczenia prędkości zarówno na autostradach jaki i drogach lokalnych są różne dla każdego ze stanów i może się wahać od 85–120 km/godz.

Wyjazd do USA (2021) - Ważne informacje dla osób wyjeżdzających do Stanów Zjednoczonych (5)W czasie kontroli policyjnej nie należy wychodzić z samochodu bez polecenia. Proszę przygotować prawo jazdy wraz z paszportem oraz dokumenty, które zostały wydane przez wypożyczalnie samochodu.

Nie jest prawdą, że w czasie kontroli należy siedzieć bez ruchu z rękami na kierownicy. Policjanci są na ogół sympatyczni i można z nimi porozmawiać na różne tematy.
Prowadzenie pod wpływem alkoholu czy innych substancji odurzających jest traktowane nadzwyczaj poważnie i często kierowca zostaje od razu aresztowany.

Zobacz również:
Jak wypożyczyć samochód w USA
Wynajem samochodu w USA – pytania o odpowiedzi
Podróżowanie po USA na polskim lub międzynarodowym prawie jazdy.

Szczepienie oraz służba zdrowia w USA

Od osób przyjeżdżających do Stanów Zjednoczonych z Polski nie są wymagane szczepienia na żadne inne choroby z wyjątkiem COVID. Opieka medyczna w USA jest powszechnie dostępna, lecz jej koszty są bardzo wysokie. Wizyta u lekarza ogólnego kosztuje przeciętnie od 100 do 150 USD, doba spędzona w szpitalu – od 500 do kilku tysięcy USD (nie licząc zabiegów).

Polecam więc wykupić ubezpieczenie zdrowotne / od kosztów leczenia w USA na kwotę co najmniej pół miliona dolarów.

Hotele i motele w USA

Wyjazd do USA (2021) - Ważne informacje dla osób wyjeżdzających do Stanów Zjednoczonych (6)

Stany Zjednoczone mają bardzo dobrze rozwinięty system hoteli oraz motel. Zawsze jest opcja aby znaleźć miejsce noclegowe nawet bez wcześniejszej rezerwacji. Proszę jednak pamiętać, że w tych najbardziej odwiedzanych rejonach USA (zwłaszcza w pobliżu atrakcji turystycznych) polecam jednak zrobić rezerwację co najmniej pół roku wcześniej.
Będziecie wówczas pewni że znajdziecie dobrą lokalizację hotelu w dobrej cenie.

(Video) Poleciałyśmy same za granice! ✈️🏝 *SZOK* 😱

Średni koszt nocleg w przyzwoitej jakości hotelu to koszt co najmniej 100 dolarów. Polecam przed zrobieniem rezerwacji zapoznać się z opiniami jakie ma dany hotel w Internecie. Wyszukiwarka Google posiada najbardziej aktualne opinie i zdjęcia użytkowników.

Jeśli chcecie się skontaktować bezpośrednio z obsługą hotelu najprostszą opcją jest odnalezienie strony danego hotelu na portalu Facebook i zadanie pytania na forum dyskusyjnym lub bezpośrednio w messengerze.

Zobacz również:
Jak znaleźć tanie hotele w USA.
Standardy w hotelach w USA.
Hotele w USA zestawienie przydatnych informacji.

Bezpieczeństwo w USA.

Wyjazd do USA (2021) - Ważne informacje dla osób wyjeżdzających do Stanów Zjednoczonych (7)

W związku z zagrożeniem zamachami terrorystycznymi w wielu miejscach publicznych nadal obowiązują zaostrzone środki bezpieczeństwa, polegające przede wszystkim na wprowadzeniu kontroli bagażu i kontroli osobistej mieszkańców i turystów.
Dotyczy to głównie lotnisk (krajowych i międzynarodowych) oraz innych miejsc publicznych, takich jak urzędy, stadiony, hale wystawowe, wejścia do wysokich budynków.

Wszystkie linie lotnicze, zarówno krajowe, jak i zagraniczne, wymagają przybycia na lotnisko od 2 do 3 godzin przed odlotem samolotu. Wprowadzono także ograniczenia dotyczące przewożonego bagażu. Zaleca się, by przed podróżą zasięgnąć aktualnych informacji u przedstawiciela danych linii lotniczych.

W większości wielkich miast amerykańskich istnieje duże zagrożenie przestępczością. Dotyczy to zwłaszcza biednych dzielnic, a czasami także centrów miast.
Większe parki rozrywki w USA (np. Disney, NASA czy Universal Studio) wprowadziły kontrolę bezpieczeństwa (detektory metalu, sprawdzanie bagażu).

Przydatne informacje dotyczące wyjazdu do USA:

 • Powszechnym środkiem płatniczym w Stanach Zjednoczonych są karty kredytowe oraz karty debetowe. Ze względów bezpieczeństwa, jak również wygody (rezerwacja hotelu, biletu lotniczego itp.) zalecane jest wyrobienie takiej karty przed wyjazdem za granicę w jednym z polskich banków. Bardzo trudno wynająć samochód, nie mając karty kredytowej.
  Najbardziej popularne i szeroko akceptowane są karty: VISA, MasterCard, American Express i Discover. W razie zgubienia karty należy natychmiast ją zablokować, dzwoniąc pod numer podany przez bank wydający kartę. Gotówkę z karty można pobrać w szeroko dostępnej sieci bankomatów.
  Bardzo dobrze sprawdzają się karty kredytowe „Revolut”.
 • Napięcie w gniazdkach elektrycznych wynosi 120V, tak więc należy sprawdzić czy urządzenia elektroniczne posiadają wbudowany transformator napięcia (220-110V). Dzięki temu można będzie ich używać bez problemów w USA. Należy pamiętać, aby zaopatrzyć się tylko w tzw. „przejściówkę” ponieważ wtyczki polskich urządzeń elektrycznych nie pasują do gniazdek amerykańskich.
 • Podstawowe zakupy niezbędnych do funkcjonowania rzeczy można zrobić w sieci sklepów Walmart lub Target. Polecam udać się tam zaraz po wynajęciu samochodu ponieważ często te sklepy znajdują się w okolicach lotniska. Moja prywatna lista niezbędnych zakupów znajduje się tutaj.
 • W USA obowiązują następujące jednostki miar i odległości: mile, stopy, cale, funty i galony (nie występują tu kilometry, kilogramy, centymetry czy litry).
 • W wielu stanach w miejscach publicznych nie można spożywać alkoholu lub nawet posiadać przy sobie nie opakowanych butelek czy puszek. Nie można także przewozić otwartych pojemników z alkoholem w samochodzie.
  Spożywanie i zakup alkoholu dozwolone są w większości stanów dla osób powyżej 21. roku życia; sprzedawca może poprosić o okazanie dowodu tożsamości.
 • W miejscach publicznych palenie jest zabronione i zakaz ten jest ściśle przestrzegany.
 • W razie konieczności wezwania pomocy w całych Stanach Zjednoczonych działa bezpłatny numer 911.

ZOBACZ RÓWNIEŻ:
CO MOŻNA WWIEŹĆ LECĄC DO USA.
CZY ZAMYKAĆ WALIZKĘ (BAGAŻ REJESTROWANY) NA KŁÓDKĘ
NIE WYRZUCAJ KARTY POKŁADOWEJ PO PRZYLOCIE DO USA!
KIEDY WYPEŁNIĆ FORMULARZ WIZOWY I-94
PODSTAWOWE INFORMACJE DLA OSÓB PRZYLATUJĄCYCH DO USA
WSZYSTKIE INNE ARTYKUŁY DOTYCZĄCE WYJAZDU DO USA
PRZEWODNIK PO USA

MSZ w dalszym ciągu odradza podróże, które nie są konieczne, do krajów lub regionów, w których poziom zachorowań jest znacząco wyższy niż w Polsce.. Osoby niezaszczepione lub nie w pełni zaszczepione nie uzyskają prawa wjazdu, chyba że należą do jednej z kategorii wyłączonych z tego obostrzenia , tj.. : dzieci poniżej 18 roku życia; członkowie załóg statków powietrznych; posiadacze wiz A1, A2, C2, C3, G1-4, NATO1-4, NATO6; obcokrajowcy podróżujący na zaproszenie ONZ, osoby, którym ze względu na wiek podanie szczepionki jest niemożliwe; osoby, które posiadają medyczne przeciwskazania do otrzymania szczepionki; uczestnicy prac badawczych/testów nad szczepieniami przeciwko COVID-19; osoby, które uzyskały zgodę dyrektora CDC; członkowie sił zbrojnych i ich współmałżonkowie i dzieci; podróżni z krajów, w których dostępność szczepionek jest ograniczona posiadający wizę inną niż B1/2.. Osoby niezaszczepioneOsoby niezaszczepione lub nie w pełni zaszczepione nie uzyskają prawa wjazdu, chyba że należą do jednej z kategorii wyłączonych z tego obostrzenia , tj.. : dzieci poniżej 18 roku życia; członkowie załóg statków powietrznych; posiadacze wiz A1, A2, C2, C3, G1-4, NATO1-4, NATO6; obcokrajowcy podróżujący na zaproszenie ONZ, osoby, którym ze względu na wiek podanie szczepionki jest niemożliwe; osoby, które posiadają medyczne przeciwskazania do otrzymania szczepionki; uczestnicy prac badawczych/testów nad szczepieniami przeciwko COVID-19; osoby, które uzyskały zgodę dyrektora CDC; członkowie sił zbrojnych i ich współmałżonkowie i dzieci; podróżni z krajów, w których dostępność szczepionek jest ograniczona posiadający wizę inną niż B1/2.. : dzieci poniżej 18 roku życia; członkowie załóg statków powietrznych; posiadacze wiz A1, A2, C2, C3, G1-4, NATO1-4, NATO6; obcokrajowcy podróżujący na zaproszenie ONZ, osoby, którym ze względu na wiek podanie szczepionki jest niemożliwe; osoby, które posiadają medyczne przeciwskazania do otrzymania szczepionki; uczestnicy prac badawczych/testów nad szczepieniami przeciwko COVID-19; osoby, które uzyskały zgodę dyrektora CDC; członkowie sił zbrojnych i ich współmałżonkowie i dzieci; podróżni z krajów, w których dostępność szczepionek jest ograniczona posiadający wizę inną niż B1/2.. Jeśli podróżujesz z lekami i masz pytania dotyczące procesu kontroli na lotnisku oraz innych szczególnych okoliczności, możesz także zadzwonić do Administracji Bezpieczeństwa Transportu (TSA) 72 godziny przed planowanym przylotem pod numer (855) 787-2227 w dni powszednie, od 8:00 do 23:00 ET (czasu wschodnioamerykańskiego) i weekendy/święta od 9:00 do 20:00 ET.. Jeśli łamiesz te zasady, bądź przygotowany na bardzo wysokie opłaty nie tylko za mandat, ale także za odholowanie samochodu na policyjny parking, tzw.

Jak informuje polskie MSZ, od 26 stycznia bieżącego roku wszyscy turyści, którzy przylatują na teren USA wchodząc na pokład samolotu muszą okazać obsłudze odpowiedni dokument.. Polacy najczęściej wyjeżdżają do Stanów na okres od 15 do 30 dni – z danych naszej porównywarki wynika, że aż 51% naszych rodaków podróżuje do USA na dłuższy czas.. Aktualnie Polacy podróżujący do USA na okres do 90 dni w celach turystycznych lub biznesowych nie potrzebują wizy.. Niezależnie od tego, czy w Ameryce chcemy zostać na dłużej, czy planujemy jedynie zapracować na spore oszczędności, do takiego wyjazdu trzeba odpowiednio się przygotować.. Dodatkowo, koszty życia w USA mocno odbijają się nie tylko na studenckiej kieszeni.. Polacy wyjeżdżający do USA na studia muszą ubiegać się o wizę.. Tanio po USA można podróżować autobusem (oferowane są bilety czasowe, kilkudniowe, tygodniowe, 15-dniowe, miesięczne, 45-dniowe lub nawet dwumiesięczne, połączeń można szukać na www.greyhound.com oraz www.us.megabus.com ) lub pociągiem (amerykańskimi liniami kolejowymi AMTRAK, oferowane są bilety 15-dniowe lub miesięczne).. W USA istnieje duże zagrożenie przestępczością, trzeba uważać na kieszonkowców (najlepiej nie zabierać ze sobą dokumentów bądź posiadać ich kserokopie) oraz nie wybierać się do dzielnic znanych z działalności miejscowych gangów.. Ubezpieczenie NNW pozwoli zrekompensować poniesione w wypadku straty, a OC w życiu prywatnym będzie wsparciem w razie spowodowanie wypadku na osobie trzeciej (odszkodowania zasądzone w USA są bardzo wysokie, suma gwarantowana OC powinna być nie niższa niż 150 000 euro).. Wsparcie prawnika, organizacja tłumacza, pomoc infolinii czy opieka nad dziećmi na czas pobytu w szpitalu – to elementy ochrony, które bardzo przydadzą się podczas długiej podróży po USA.. UbezpieczycielCena Proama Dodatkowo: NNW: 30 000 złOC: 50 000 złubezpieczenie Covid-19 Nationale-Nederlanden Dodatkowo: NNW: 25 000 złOC: 150 000 złubezpieczenie Covid-1960 sportów objętych ochronąOC sportowe: 150 000 zł AXA Partners Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 250 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 250 000 złsprzęt sportowy Generali Dodatkowo: NNW: 50 000 złOC: 300 000 złubezpieczenie Covid-19 AXA Partners Dodatkowo: NNW: 150 000 złOC: 1 500 000 złubezpieczenie Covid-19114 sportów objętych ochronąOC sportowe: 1 500 000 zł sprzęt sportowy138,00 zł 1 os.. Ze względu na wysokie koszty leczenia w USA zaleca się ubezpieczenie kosztów leczenia z opcją bez limitu.. Istnieją jednak wyjątki, do których zaliczają się między innymi: obywatele USA, legalni mieszkańcy stali, czy małżonkowie i małoletnie dzieci obywateli USA lub legalnych mieszkańców stałych, czy rodzice lub opiekunowie prawni obywatela USA lub niezamężnego małoletniego dziecka.. Podczas pobytu w Stanach Zjednoczonych trzeba być objętym odpowiednim ubezpieczeniem, ponieważ koszty leczenia w USA są bardzo wysokie.

Zapewne na samym początku zastanawiacie się, czy konieczny Wam będzie szczegółowy plan wyjazdu wraz z zarezerwowanymi noclegami, czy raczej ramowa koncepcja, co chcecie zobaczyć, przy założeniu, że miejsca do spania organizować będziecie na miejscu.. Jeśli macie zarezerwowane noclegi, nie tracicie czasu na ich szukanie, a czas przeznaczony na jeżdżenie z miejsca do miejsca możecie poświęcić na zobaczenie czegoś ciekawego.. Jeżeli więc chcemy naprawdę odwiedzić te najbardziej popularne miejsca, to musimy mieć opracowaną całą trasę na ponad rok wcześniej i czekać na możliwość rezerwacji noclegu w interesującym nas terminie.. Organizowana jest specjalna loteria, na którą zapisujemy się przeważnie na 4 miesiące naprzód.. Osoby wybierające się na wędrówki, na które konieczne są zezwolenia, muszą całą swoją podróż podporządkować datom, na które zdobyły lub planują zdobyć permity.. na jazdę, a na wieczór zaplanować sobie jakieś fajne miejsce na fajerwerki.

Flaga USA nosi nazwę Stars and Stripes i znajduje się na niej 50 gwiazd (symbolizujących stany) i 13 pasów (nawiązujących do 13 założycielskich kolonii).. Przed wylotem do USA, należy uzyskać zezwolenie na wjazd w systemie ESTA , które upoważnia do wielokrotnego pobytu na terenie USA (ale maksymalnie 90 dni jednorazowo) przez 2 lata.. Walutą USA jest dolar amerykański , który dzieli się na 100 centów.. Wyjątkami są: zachodnie wybrzeże (chłód i wilgoć na północy i klimat zbliżony do śródziemnomorskiego na południu), wybrzeże Zatoki Meksykańskiej (łagodne zimy i gorące parne lata), Floryda (klimat prawie tropikalny), rejony górskie (niskie temperatury przez cały rok), pustynie (łagodne zimy i upalne lata), Hawaje (klimat tropikalny) i Alaska (znacznie niższe temperatury niż w pozostałej części kraju).. Nowy Jork – położone na wschodnim wybrzeżu miasto ze słynną, usytuowaną na wyspie dzielnicą Manhattan, gdzie można zobaczyć m.in.. Wielki Kanion Kolorado – długi na niecałe 450 km i głęboki na 1.857 m kanion wyżłobiony przez rzekę Kolorado.. Plaża Waikiki – najsłynniejsza plaża całego archipelagu, znajdująca się na wyspie Oah’u, z której rozciąga się niezapomniany widok na wulkan Diamond Head.. Wulkan Haleakala – znajdujący się na terenie parku narodowego o tej samej nazwie na wyspie Maui wulkan o wysokości 3.055 m n.p.m.. By dostać się na Hawaje , trzeba kupić lot z przesiadką przez USA (np.. Na Alaskę również nie ma bezpośrednich lotów z Polski – trzeba nastawić się więc na lot z przesiadką przez Los Angeles lub Chicago.. W 1861 r., w wyniku konfliktu o kwestię niewolnictwa i wybór Abrahama Lincolna na prezydenta stany południowe odłączyły się od północnych , tworząc Skonfederowane Stany Ameryki.. Po ataku japońskim na bazę w Pearl Harbor na Hawajach, Amerykanie zaangażowali się w drugą wojnę światową.. W sklepach : chleb 2,5 USD, chipsy 3-5 USD, kawa 5-10 USD, herbata 2-4 USD, banany 1,5-2 USD/kg, woda 3,5l 1 USD, cola 2l 2 USD, sok 2l 3 USD, wino 8-12 USD, szampon 2-6 USD, pasta do zębów 3 USD, dezodorant 3-6 USD, papierosy 6,5-8 USD.. W restauracjach : kawa 2,50-3,50 USD, herbata 3,50 USD, piwo 5 USD, omlet 16 USD, kanapka 13 USD, sałatki 8-13 USD, pizza 15 USD, zupa dnia 6,50 USD, krążki cebulowe 3 USD, frytki 2 USD, ciasto 5 USD, podstawowy zestaw w McDonald’s 8 USD.. Nie dotarliśmy na Jamajkę i do Hondurasu zamiast tego Belize Wszystko super wycieczka na te wyspy warta polecenia.

Bagażowemu należy się około 1-2 USD za torbę.. Konstytucja USA, pierwsza na świecie, uchwalona w roku 1787, obowiązuje nadal.. Dla Europy wulkaniczne wyspy odkrył podróżnik z Wielkiej Brytanii James Cook – Hawaje nazwano wtedy Wyspami Sandwich, na część 4.. Hawaje znajdują się ponad 3000 km od Stanów Zjednoczonych.. Na terenie Hawajów wyodrębniono dwa parki narodowe: Haleakala na wyspie Maui oraz Park Narodowy Wulkanów Hawai’i na wyspie o tej samej nazwie.. Tej atrakcji nie możesz ominąć w trakcie wycieczki do Waszyngtonu!. Najpopularniejsza, nie tylko Stanach Zjednoczonych, ale i na świecie, nazywa się South Beach.. Wielbicielom trekkingów, dziewiczej dżungli i przyrodniczego bogactwa polecamy wyspę Kaua’i oraz Hawai’i – wyspy, które koniecznie trzeba odwiedzić podróżując po Hawajach.. Wskakuj zatem na deskę i poczuj, czym są wakacje na Hawajach!. Wybierz się na wyjątkową wycieczkę na Hawajach, czyli nurkowanie nocą!

Posted in Poradnik Zakupy na terenie Stanów Zjednoczonych.. niż w Polsce lub w Europie.. Posted in Poradnik Strefy czasowe w Stanach Zjednoczonych – która jest godzina w USA.. Jeśli bierzemy pod uwagę czas letni, to wschodnie wybrzeże Stanów Zjednoczonych to czas Eastern Daylight Time – EDT, UTC-4, czyli jeśli według czasu Greenwich, UTC+0 jest 21:00, to w UTC-4 jest godzina 16:00.. Jak wygląda tankowanie paliwa na stacji benzynowej w Stanach Zjednoczonych i jak zatankować paliwo na stacji benzynowej w USA.. Nawet z innych krajów Europy niektóre karty kredytowe/debetowe nie przechodzą przez system na stacji benzynowej przy dystrybutorze.. Nie jest tak bardzo popularny jak w Europie i Polsce.. Bo i na takie natrafisz podczas podróży przez USA.. Ceny za wynajem samochodów w USA zaczynają się od zaledwie 150 dolarów za tydzień.

Powód jest mnóstwo – w końcu Stany Zjednoczone to duży kraj.. Czym jeszcze kuszą mnie Stany?. Oferują wiele połączeń, np.. W ten sposób za grosze można przejechać przez kilka Stanów i pozwiedzać miejscowe atrakcje.. Go to USA!

Włączenie Polski do programu bezwizowego nie jest jednoznaczne z gwarancją wjazdu na teren USA Objęcie kraju programem ruchu bezwizowego nie jest jednorazowe i nieodwołalne.. W historii zdarzały się już przypadki cofnięcia decyzji Warto uważać na to, co publikuje się w mediach społecznościowych, gdyż urzędnik imigracyjny może poprosić o hasło dostępu do Facebooka, Instagrama czy innego portalu Rozmowa z funkcjonariuszem CBP nie zawsze należy do przyjemnych, o czym przekonało się w ostatnim roku kilku dziennikarzy. gdy funkcjonariusz uzna, że istnieje duże prawdopodobieństwo podjęcia przez nas pracy na czarno lub nielegalnego osiedlenia się na stałe.. Na początku października podczas jednej ze standardowych kontroli na lotnisku w Dulles w stanie Virginia reporter Defence One odzyskał swój paszport, dopiero gdy odpowiedział twierdząco na pytanie „Piszesz propagandowe teksty, prawda?”, które urzędnik zadawał mu do skutku.. Kolejne restrykcje, łapanki ani inne środki stosowane przez funkcjonariuszy rządowych agencji zajmujących się migracją i tak nie powstrzymują ludzi przed próbą dostania się na amerykańską ziemię.

W związku z tym osoby udające się do USA w celach turystycznych lub biznesowych na okres nie dłuższy niż 90 dni nie muszą posiadać wizy amerykańskiej, ale zobowiązane są do rejestracji w Elektronicznym Sys- temie Autoryzacji Podróży (Electronic System for Travel Authorization, ESTA).. Uzyskuje się ją tak jak wcześniej – wniosek jest znacznie dłuższy i zawiera więcej pytań niż ten do ESTA, a procedura dokładnie taka jak wcześniej, gdy składało się wnioski o wizę.. Jedyny problem jest taki, że nie znacie tego auta i może Wam się zepsuć na środku pustyni.. firma Mega Bus która ma ceny podobne do Polskiego Busa autostop – ale trzeba się nastawić, że w niektórych stanach ciężko złapać stopa bo Amerykanie się najzwyczajniej boją rower kupiony na miejscu – najtańszy sposób na niezależne podróżowanie po USA, ale tylko dla osób o bardzo dobrej kondycji bo odległości są olbrzymie. Za około 100$ będziecie mieli w razie awarii kilka razy holowanie, noclegi na czas naprawy i do tego jeszcze zniżki na wiele moteli itp.. Żeby podróżować po USA wystarczy podstawowa znajomość angielskiego, w razie czego dobrze jest mieć mały słownik i nie bać się zagadywać ludzi – można w ten sposób bardzo szybko się bardzo dużo nauczyć.. wniosek ESTA – 14 dolarów loty – 1000-5000 zł (w zależności od tego jak wcześnie zarezerwujemy i jak bardzo elastyczni jesteśmy jeśli chodzi o terminy) wstęp do wszystkich parków narodowych – 300 zł (karnet Annual Pass) ubezpieczenie – 150 zł transport – zależy od wybranej formy jedzenie – w markecie nawet 5$ dziennie, w fast foodach 20$ dziennie, w restauracjach 50$ dziennie.. Stany są tak wielkie, że występują tam praktycznie wszystkie strefy klimatyczne świata: od klimatu tropikalnego na Florydzie i Hawajach przez subtropikalny na Głębokim Południu (południowo-wschodnie USA), śródziemnomorski w Kalifornii po półpustynny w rejonie Wielkich Równin i pustynny pomiędzy górami Sierra Nevada i Górami Skalistymi.

Los Angeles – San Diego – Las Vegas – San Francisco – Nowy Jork. Aleja Sław w Hollywood, LAGrand Central Market w Downtown LA ze świetnym jedzeniem.Wzgórza Hollywood, widok z Obserwatorium Griffith.Obserwatorium GriffithPiękna panorama Los Angeles, widok z Obserwatorium Griffith.Park Beverly Hills w Los Angeles.Jedne z najdroższych ulic Beverly Hills: Canon Drive oraz Beverly Drive.Venice Beach w Santa Monica San Diego to jedynie 2 godziny jazdy z Los Angeles.. Z tego miejsca podziwiać możemy niesamowitą panoramę Downtown San Francisco.Słynny i zabytkowy tramwaj w San Francisco.Fishermans Wharf – najpyszniejsze miejsce w całym San Francisco.. Czułem się tutaj bardzo normalnie.. San Francisco – najpiękniejsze miasto USA!

Videos

1. Angielski na wakacjach – zwroty, które musisz znać! ROZMÓWKI OD PODSTAW! | Aleksandra Bacańska
(Aleksandra Bacańska)
2. Calling All Cars: Ghost House / Death Under the Saquaw / The Match Burglar
(Remember This)
3. [Q&A - Niemcy] Czy Niemcy wrócą do energii atomowej? Czy zmieni się niemieckie podejście do Ukrainy?
(OSW - Ośrodek Studiów Wschodnich)
4. Prawo Jazdy na Motor !!! * Jak Zdać EGZAMIN? - Krok Po Kroku / kategoria A - część 1 (Vlog #453)
(KiKi Świat)
5. Plusy życia w Niemczech [cz.1] - Dlaczego warto mieszkać w Niemczech?
(InnaStrefa)
6. Jak spełnić marzenia o studiach za granicą? EduCat ma odpowiedź!
(Zaprojektuj Swoje Życie)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Van Hayes

Last Updated: 10/02/2022

Views: 5237

Rating: 4.6 / 5 (46 voted)

Reviews: 85% of readers found this page helpful

Author information

Name: Van Hayes

Birthday: 1994-06-07

Address: 2004 Kling Rapid, New Destiny, MT 64658-2367

Phone: +512425013758

Job: National Farming Director

Hobby: Reading, Polo, Genealogy, amateur radio, Scouting, Stand-up comedy, Cryptography

Introduction: My name is Van Hayes, I am a thankful, friendly, smiling, calm, powerful, fine, enthusiastic person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.