Rozszerzanie diety u niemowląt — Dziecko i zdrowie (2022)

Table of Contents
Pokarmy uzupełniające od 4. czy od 6. miesiąca życia? Wprowadzanie pokarmów uzupełniających możesz rozważyć pomiędzy 17. (skończone 4 miesiące życia) a 26. tygodniem życia. by zaakceptować nowy smak, dziecko musi go spróbować nawet 20 razy! Kto tu rządzi? Do rodzica należy wybór tego, co i kiedy ma jeść dziecko, ono natomiast decyduje, ile zje. Nie ma jednak ścisłych zaleceń określających, jaki rodzaj pokarmu uzupełniającego wprowadzać do diety niemowlęcia jako pierwszy. Jajko- w całości czy samo żółtko? Królik, indyk, a może cielęcinka? Jaką rybę podać? Masełko, oliwa czy margaryna? Strach przed alergią pokarmową Zarówno bardzo wczesne jak i opóźnione wprowadzenie posiłków potencjalnie alergizujących nie zmniejsza ryzyka wystąpienia alergii. Strach przed glutenem Produkty zawierające gluten wprowadzamy bez żadnych restrykcji czasowych, po prostu- podobnie jak inne pokarmy uzupełniające, między 4 a 12 mż. Co do picia? Skoro nie cukier to może miód? A może soczek? Stawiajmy zdecydowanie owoce ponad wszelkimi sokami, a na co dzień wybierajmy do picia wodę. Bez cukru. Bez soli. Czy dieta wegetariańska szkodzi dzieciom? Papki czy jednak BLW Droga Mamo, bez względu na to, czy zdecydujesz się karmić piersią swojego Maluszka do 6 mż czy też już po 4 mż zaczniesz wprowadzać pokarmy uzupełniające, bez względu na to, czy zdecydujesz się miksować papki, czy też wybierzesz metodę BLW, zapamiętaj- będzie to dla Was czas wyjątkowy. Cieszcie się nim wspólnie całą rodziną, degustujcie z radością i zapamiętajcie, że kształtując nawyki żywieniowe waszego Dziecka, macie bezpośredni wpływ na stan jego zdrowia na teraz i na jego dorosłość. Życzę więc Wam dużo radości, nawet jeśli ziemniaczki będą lądować na ścianie a pomidorki na świeżo umytej podłodze :) Smacznego! Related content Videos

Rozszerzanie diety u niemowląt — Dziecko i zdrowie (1)

Drogi Rodzicu - podstawowym pytaniem jakie mi zadajesz w trakcie wizyt pediatrycznych z Twoim Maleństwem jest pytanie o dietę. Kiedy rozszerzać dziecku dietę? Czy już czas, czy może jeszcze poczekać? Jakie posiłki wprowadzić pierwsze? W jakich ilościach? Czy pierwsze jabłuszko, marchewka, a może pierwszy nasz polski, poczciwy ziemniaczek?

Niewątpliwie jest to zagadnienie bardzo istotne, w ciągu pierwszych 1000 dni życia rozwijają się bowiem zdrowe nawyki żywieniowe Twojego Dziecka. Jest to czas dla niego bardzo ważny. Ważna jest też w tym czasie Twoja rola. Programujesz bowiem swoje dziecko na całe jego życie, na jego dorosłość, masz konkretny wpływ na jego zdrowie i jego osobniczy rozwój.

Jako matka oraz pediatra rozumiem doskonale Twój niepokój w tym temacie. Chaos informacyjny, jaki może otaczać Cię ze strony mediów, wszechwiedzącego internetu i jeszcze bardziej wszechwiedzących babć i cioć:) dezorientuje Cię jeszcze bardziej.

Dlatego zachęcam Cię do poniższej lektury. Postaram się w sposób merytoryczny, ale jednocześnie przystępny i prosty, wprowadzić Cię w tajniki pierwszych posiłków Twojego Maleństwa.

Pokarmy uzupełniające od 4. czy od 6. miesiąca życia?

Twoje Maleństwo spożywa przez pierwszych 4-6 miesięcy wyłącznie mleko. Nie będę w tym miejscu poruszać kwestii karmienia piersią vel mlekiem modyfikowanym. Jest to temat dość szeroki i na pewno poruszymy te zagadnienia w osobnym poście.

Jednak pojawia się tutaj bardzo ważne pytanie o czas. Kiedy rozszerzać dietę?

Niejedna babcia przecież nalega: “daj mu marcheweczki! daj ziemniaczka! toż to przecież skończył już 4 miesiące życia!”. Inna ciocia powie: “daj mu kaszki! kaszkę mannę mu zrób! taki on chudziutki, kaszka dobrze mu zrobi!”:) Z drugiej strony czytasz na stronie WHO (Światowej Organizacji Zdrowia), że: “należy dążyć do wyłącznego karmienia piersią do końca 6 mż dziecka”. Kogo więc słuchać?

Zaskoczę Cię, nasze babcie mogą mieć rację!:) Zalecenia ESPGHAN (European Society for Pediatric Gastroenterology, Hepatology and Nutrition) oraz PTGHiŻD (Polskiego Towarzystwa Gastrologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci) wyraźnie mówią: “pokarmy uzupełniające należy wprowadzić do menu niemowlęcia nie wcześniej niż po skończonym 17.tygodniu życia i nie później niż do końca 26 tż.”

Innymi słowy:

Wprowadzanie pokarmów uzupełniających możesz rozważyć pomiędzy 17. (skończone 4 miesiące życia) a 26. tygodniem życia.

A te magiczne 6 miesięcy życia, mieści się właśnie w tym przedziale czasowym.

Co ja zawsze radzę zagubionym w tym temacie rodzicom? Jeśli widzisz gotowość u swojego dziecka, zwyczajną ciekawość do nowych posiłków, do smaków, zapachów, a dziecko urodzone było o czasie, przybierało prawidłowo na masie i dotychczas rozwijało się prawidłowo- po skończonych 4 miesiącach życia (17 tygodni)- PRÓBUJ ! Rozszerzanie diety u dziecka w tym okresie nie ma oznaczać wprowadzenia miski z kaszą manną czy pełnego talerza zupy z ziemniakami. Ten czas jest dla Was, byście poznawali smaki, degustowali, delektowali się...nawet jeśli ma to oznaczać plucie zupą i rzucanie pomidorami na czystą do tej pory ścianę…:)

Jeśli natomiast karmisz piersią i dobrze Ci z tym Droga Mamo, jeśli widzisz, że Twoje dziecko nie wykazuje zainteresowania żadnym innym pokarmem poza piersią, a Ty osobiście nie jesteś jeszcze gotowa na plucie marchewką- możesz wstrzymać się do skończenia 6 miesięcy życia Twojego dziecka.

Po tym czasie, po 6 mż. konieczne jest już wprowadzenie pokarmów uzupełniających do diety niemowlęcia, a wynika to ze zwiększającego się zapotrzebowania na składniki odżywcze, których samo mleko nie może już dostarczyć.

Oczywiście pamiętajmy o jednym- pokarm mamy ( lub mleko modyfikowane) powinien być podstawą diety do końca 12 miesiąca życia.

Rozszerzanie diety u niemowląt — Dziecko i zdrowie (2)

Zapamiętaj- nowe produkty wprowadzamy pojedynczo i stopniowo (np. co 3—5 dni) i w małej ilości (3—4 łyżeczki), obserwując dokładnie reakcję dziecka. Dzięki temu, w przypadku wystąpienia objawów nietolerancji pokarmu (np. biegunki, wymiotów, zmian na skórze, wyraźnego niepokoju lub nadmiernej płaczliwości) będzie można łatwo ustalić ich przyczynę i odpowiednio zmodyfikować dietę.

Bardzo często spotykam się ze stwierdzeniem: “moje dziecko pluje tą zupką, tych warzyw nie chce, tego nie akceptuje”... Zapamiętaj-

by zaakceptować nowy smak, dziecko musi go spróbować nawet 20 razy!

Najczęściej poddajesz się po pierwszej czy drugiej próbie, prawda? Zrezygnowanie po pierwszej próbie podania maluchowi np. ziemniaczka czy dyni to błąd, prowadzący do ubogiej w smaki i składniki odżywcze diety.

(Video) ODCINEK 3: Najpierw warzywa czy owoce? Czas rozszerzania diety - kiedy i jak zacząć?

Kto tu rządzi?

Rozszerzanie diety u niemowląt — Dziecko i zdrowie (3)

Bardzo często okres rozszerzania diety u dziecka to czas wielkiego chaosu w rodzinie. Opiekun często podstawia dziecku łyżeczkę co kilka minut, dziecko tym pluje, krzywi się, opiekun się poddaje, ale za kilka minut podejmuje kolejna próbę. Finał jest taki, że Ty Rodzicu jesteś wykończony, zrezygnowany, a dziecko zdezorientowane. I gdzie ta wspólna radość degustowania, spytasz?

Złota zasada dla Ciebie na ten czas to:

Do rodzica należy wybór tego, co i kiedy ma jeść dziecko, ono natomiast decyduje, ile zje.

Radzę powiesić to motto na lodówce, tuż koło zupek, przecierów i tartej marchewki.

Nieco mniejsze i większe spożycie pokarmu niż zalecane, należy więc po prostu zaakceptować.

Wg. badań polskie niemowlęta spożywają zdecydowanie zbyt dużą liczbę posiłków dziennie. Aż 20% niemowląt w wieku zarówno 6, jak i 12 miesięcy, w ciągu doby dostaje 10 lub więcej posiłków, nie licząc drobnych przekąsek między posiłkami. Tymczasem, zgodnie z zaleceniami, małe dzieci powinny być karmione 5-6 razy na dobę.

Pamiętajmy, mleko powinno być podstawą diety do skończenia 12 mż, dążymy by dziecko około roczne spożywało jeszcze 2-3 posiłki mleczne.

W ciągu ostatnich kilku lat zalecenia w tym temacie zostały znacznie złagodzone. Nie ma sztywnych reguł, kiedy i jaki dokładnie produkt możemy wprowadzać. Pamiętajmy, by pierwsze produkty, które oferujemy naszym dzieciaczkom były zdrowe i pełnowartościowe, ze sprawdzonego źródła. Zaczynamy więc najczęściej od prostych, najlepiej sezonowych, polskich warzyw- marchewka, ziemniak, dynia itp. Owoce staramy się wprowadzać po warzywach, by nie kształtować od początku preferencji smakowych na smak słodki. Owoce wybieramy sezonowe, lokalne, a więc w naszym klimacie w zależności od sezonu: najlepiej polskie jabłka, gruszki, maliny, morele itp.

Można również zacząć od podania kaszki (np. ryżowej).

Nie ma jednak ścisłych zaleceń określających, jaki rodzaj pokarmu uzupełniającego wprowadzać do diety niemowlęcia jako pierwszy.

Jajko- w całości czy samo żółtko?

Rozszerzanie diety u niemowląt — Dziecko i zdrowie (4)

Swojskie jajeczko, prosto z kurnika, od zawsze kojarzone jest z bogactwem wartości odżywczych i witamin. Niejedna mama kupuje dla swoich niemowląt te pewne, od gospodyni, prosto od szczęśliwej kury:) Jednak zawsze pojawia się pytanie- w jakiej postaci podawać pierwsze jajeczka? Od wielu lat pokutowało przekonanie, że najpierw samo żółtko, dopiero po kilku miesiącach, a nawet dopiero koło roku- całe jajko z białkiem. Na takim jadłospisie zostało wychowanych większość z nas. Jednak najnowsze wytyczne, mówią wyraźnie: jajko można podawać w tym samym czasie, co inne produkty uzupełniające i od razu można podawać całe jajko ( żółtko z białkiem).

Tak więc spokojnie możesz ugotowaćswojemu Maleństwu jajeczko na miękko i nie oddzielaj żółtka od reszty jaja. Pamiętaj- całe jajo w każdej postaci- byle nie surowe.

(Video) Rozszerzanie Diety Niemowlaka - Co Daję Swojemu Dziecku?

Królik, indyk, a może cielęcinka?

Mięso jako główny składnik pełnowartościowego białka oraz żelaza (tak bardzo ważnego w okresie intensywnego rozwoju dziecka) powinno być wcześnie wprowadzanym produktem uzupełniającym w diecie dziecka. Najczęściej, kiedy już dziecko zaadoptuje się do smaków samych warzyw i owoców, stopniowo wprowadzamy mięsko do jego diety. Początkowo podajemy ok. 10 g gotowanego mięsa dodawanego do przecieru jarzynowego, by osiągnąć porcję 20 g pod koniec 12. miesiąca życia.

Bardzo często rodzice zadają mi pytanie – „ale jakie mięsko podać?” Zalecam, by na początku podawać dziecku delikatne mięso królika czy drób- najlepiej indyk. Jeśli chcemy ugotować zupkę z kurczakiem, ostrzegam- kurczak tylko z pewnego źródła! Jeśli mamy pewność, że kurczak ten chadzał po trawce a gospodarz hodował go bez dodatków sztucznych pasz i hormonów- bez obaw! Jednak jeśli tej pewności nie mamy, a mięso kurczaka ma pochodzić z supermarketu- absolutnie odradzam. Kurczaki takie, naszpikowane hormonami, bezpośrednio wpływają na rozwój hormonalny naszych dzieci. Eksperci zalecają, by kurczaków nie podawać w ogólne dzieciom do 3 roku życia.

Możemy również stopniowo wprowadzić inne mięska: np. jagnięcinę, niewielkie ilości wieprzowiny (mięso tłuste), wołowinę i cielęcinę (ostrożnie w przypadku alergii na białko mleka krowiego).

Zapamiętaj też- mięso i inne składniki potrawy ( np. warzywa) gotujemy razem. Tak niewielkiej ilości mięsa nie musisz przygotowywać osobno i odlewać wywaru, choć starsze poradniki jak i nasze babcie często tak zalecały.

Jaką rybę podać?

Pomijając kwestię niebezpiecznych rybich ości- ryby są bogatym źródłem białka oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych, niezmiernie korzystnych dla rozwoju systemu nerwowego dziecka. Dlatego też zalecamy, by dziecko spożywało rybę początkowo 1 raz w tygodniu, do 2 razy w tygodniu w wieku od 2 roku życia.

Zalecane przede wszystkim są tłuste ryby morskie: łosoś, szprot, śledź, halibut. Zalecamy również pstrąga czy dorsza.

Ze względu na wysokie zanieczyszczenie ryb związkami rtęci oraz dioksynami zaleca się niespożywanie morskich ryb drapieżnych ( które żywiąc się innymi gatunkami mogą kumulować w swoim organizmie toksyny). Unikamy więc: makreli królewskiej, marlina, miecznika, okonia morskiego, szczupaka, rekina, barakudy, tuńczyka.

Masełko, oliwa czy margaryna?

Wielokrotnie spotykam się z pytaniem o rodzaj tłuszczu, jaki podać dziecku do posiłków i czy w ogóle dodawać tłuszcze?

Otóż zawsze polecam- dzieciom, które nie ukończyły 3.roku życia, należy podawać dobrej jakości masło oraz oleje roślinne (np. z oliwek, rzepakowy, sojowy). Osobiście dla dzieci, które nie są w stanie zaakceptować intensywnego smaku np.oliwy z oliwek, proponuję olej z pestek winogron- jest łagodny w smaku i bardzo wartościowy.

Do diety starszych dzieci (po 3. rż.) można natomiast stopniowo wprowadzać wysokiej jakości margaryny miękkie.

Początkowo dodajemy niewielką ilość tłuszczu (około łyżeczki) do przecieru warzywno-mięsnego, stopniowo zwiększając ilość np. smarując kanapkę masłem itp.

Strach przed alergią pokarmową

Bardzo często spotykam się z wielkim niepokojem rodziców (w szczególności tych, którzy sami są alergikami). Pytają pełni obaw: „kiedy wprowadzić do diety swojego dziecka pokarm potencjalnie alergizujący?” W krajach Europy i innych państwach rozwiniętych za pokarmy o potencjalnie uczulających właściwościach uznaje się: mleko krowie, jajo kurze, pszenica i soja, orzeszki ziemne i inne orzechy oraz ryby i owoce morza.

Aktualnie przeważa pogląd, że unikanie lub opóźnianie wprowadzenia pokarmów potencjalnie alergizujących nie jest uzasadnione naukowo.

Zapamiętajmy więc:

Zarówno bardzo wczesne jak i opóźnione wprowadzenie posiłków potencjalnie alergizujących nie zmniejsza ryzyka wystąpienia alergii.

Strach przed glutenem

Rozszerzanie diety u niemowląt — Dziecko i zdrowie (5)

Gluten wywołuje strach- strach przed alergia, strach przed celiakią.Strach ten utrwalany jest w ostatnich latach przez media, większość gwiazd jest „uczulona” na gluten lub „glutenu nie toleruje”. Promowana jest w mediach dieta bezglutenowa, jako recepta na zdrowie, piękno i dobre samopoczucie. Co więcej, wiele popularnych w mediach mam propaguje u swoich dzieci dietę bezglutenową.

Czy warto słuchać tych porad? Czy wszechobecny strach przed pszenną bułeczką jest uzasadniony naukowo?

Dla wyjaśnienia przypomnę jeszcze- gluten to mieszanina białek roślinnych występujących w ziarnach niektórych zbóż ( pszenica, żyto, jęczmień), a tym samym w wielu podstawowych produktach spożywczych ( pieczywo, makarony, kasze).

Celiakia i alergia na gluten są dwoma odrębnymi schorzeniami mieszczącymi się w pojęciu nietolerancji pokarmowych i nie należy ich ze sobą mylić.

Niektóre dzieci mogą nie tolerować glutenu, z powodu alergii- co często objawia się zmianami skórnymi lub dolegliwościami brzusznymi. Te objawy zazwyczaj przemijają z wiekiem.

Celiakia natomiast, to nie alergia Drogi Czytelniku! Pojęcia te są mylone, a wynikają z niezrozumienia obu tych schorzeń. Celiakia jest chorobą o podłożu immunologicznym, występująca u osób z predyspozycją genetyczną. Pod wpływem glutenu dochodzi do wytwarzania swoistych przeciwciał i autoimmunologicznej reakcji zapalnej, prowadzącej do zaniku kosmków błony śluzowej jelita cienkiego (czego nie obserwujemy w alergii). Jedynym leczeniem celiakii jest dieta bezglutenowa, stosowana do końca życia.

Do niedawna zalecano, by nie podawać glutenu niemowlętom zarówno zbyt wcześnie ( przed 4 mż) jak i zbyt późno ( po 7mż). Takie postępowanie miało zmniejszać ryzyko rozwoju celiakii w wieku późniejszym. Jednak w drugiej połowie 2014r. naukowcom udało się wyjaśnić, że wiek wprowadzenia do diety niemowląt glutenu nie wpływa ostatecznie na ryzyko zachorowania na celiakię. Decydowała jedynie predyspozycja genetyczna.

Zapamiętaj więc:

Produkty zawierające gluten wprowadzamy bez żadnych restrykcji czasowych, po prostu- podobnie jak inne pokarmy uzupełniające, między 4 a 12 mż.

Opóźnienie lub unikanie wprowadzenia glutenu do diety niemowląt nie ma wpływu zarówno na ujawnienie się alergii ani na rozwój celiakii w wieku późniejszym.

(Video) Rozszerzanie diety dziecka - Podcast z położną odc. 42

Co do picia?

Najlepsza dla niemowlęcia jest woda źródlana lub niskozmineralizowana ( niskosodowa i niskosiarczanowa) naturalna woda mineralna. Przyzwyczajanie dziecka do picia wody zamiast soków może pomóc mu uniknąć otyłości w przyszłości. Oczywiście możemy również zaproponować dziecku od czasu do czasu lekką herbatkę, domowy owocowy kompot bez cukru czy rumianek.

Pamiętajmy jednak- nie ma konieczności dosładzać napojów dla dziecka. Dziecko naturalnie nie ma potrzeby spożywania słodkich posiłków czy napojów, dlatego też w diecie niemowlęcia powinno się unikać cukru. Babcie, które zachęcają- “dosyp troszeczkę cukru, zobaczysz, od razu chętniej wypije” na pewno nie sprzyjają wyrabianiu zdrowych nawyków u naszego dziecka. Dlatego proponuję- bądź konsekwentny! Cukier to cichy zabójca, uzależnia równie szybko co nikotyna i inne używki i ma bardzo negatywny wpływ na całokształt rozwoju dziecka. Już wkrótce pojawi się kolejny post, w którym to opiszę dokładniej jak negatywny wpływ ma cukier na rozwijający się organizm. Już teraz zachęcam do kolejnej lektury.

Skoro nie cukier to może miód?

Zapamiętaj proszę- miód zawiera składniki mogące wywołać botulizm dziecięcy, więc nie należy go podawać dzieciom do 12. miesiąca życia. Po skończonym roku życia, w małych ilościach- jak najbardziej.

A może soczek?

Istnieje przekonanie, iż soki to bomby witamin i samo zdrówko dla naszych dzieci. Czyżby na pewno?

Wg.aktualnych ( czerwiec 2017r) rekomendacji Amerykańskiej Akademii Pediatrii- soki owocowe nie dają dzieciom poniżej 1rż żadnych korzyści żywieniowych i dlatego nie powinny być uwzględniane w diecie niemowląt.

W aktualnych ( 2014r.) polskich wytycznych zaleca się nie podawać soków owocowych wcześniej niż po 7 msc.życia.

Świeże owoce w postaci dostosowanej do wieku ( najpierw tarte, zmiksowane, a później małe kawałki podawane do ręki) powinny być preferowane w żywieniu niemowląt i małych dzieci. Ich spożywanie daje więcej korzyści i przyczynia się do kształtowania zdrowych nawyków żywieniowych.

Owoce, zawierają więcej składników odżywczych (m.in. błonnik), dłużej się je spożywa i na dłużej pozostawiają uczucie sytości. Z kolei soki bardzo łatwo i szybko się wypija, często w nadmiernych ilościach, co może mieć negatywne skutki zdrowotne. Nadmiernemu spożyciu soków mogą towarzyszyć takie objawy jak wzdęcia, biegunki, ból brzucha, a podaż cukrów prostych zawartych w dużej ilości w sokach owocowych znamiennie sprzyja wzrostowi ryzyka otyłości. Nie wolno też podawać soków owocowych przed snem lub w nocy z uwagi na zwiększone ryzyko rozwoju próchnicy zębów.

Małe dzieci nie powinny też otrzymywać soków z butelek lub kubków niekapków, które to pozwalają na sączenie soku przez cały dzień. Takie przyzwyczajenie może zakłócać odczuwanie głodu i sytości i sprzyja zaburzeniom stanu odżywienia.

Stawiajmy zdecydowanie owoce ponad wszelkimi sokami, a na co dzień wybierajmy do picia wodę.

Bez cukru. Bez soli.

Zapamiętaj- to, co jest smaczne dla dorosłego- niekoniecznie musi smakować niemowlęciu.

Polscy eksperci i Światowa Organizacja Zdrowia zgodnie zalecają- w jadłospisie niemowląt należy unikać soli kuchennej oraz cukru.

Niemowlęta zupełnie inaczej postrzegają smaki niż starsze dzieci czy osoby dorosłe i początkowo znacznie chętniej akceptują potrawy neutralne.

O cukrze pisałam powyżej. Ale dlaczego mamy unikać soli? Udowodniono, że u niemowląt, które spożywają solone potrawy, wzrasta ryzyko rozwoju nadciśnienia tętniczego. Ponadto dodawanie soli do posiłków kształtuje niezdrowe nawyki żywieniowe.

Czy dieta wegetariańska szkodzi dzieciom?

Często spotykam się z pytaniem rodziców wegetarian, czy takowa dieta może zaszkodzić ich dziecku. Spotykają się bowiem z negatywnym odbiorem wśród tych, co mięso spożywają.

Według obecnego stanu wiedzy, prawidłowo zbilansowana dieta wegetariańskia nie jest szkodliwa dla rozwoju fizycznego i psychicznego dzieci oraz młodzieży.

Zalecam, by rodzice konsultowali się okresowo z dietetykiem, jeśli wybrali dla swojego dziecka dietę wegetariańską. Dzieci stosujące dietę wegetariańską są bowiem obarczone ryzykiem wystąpienia pewnych niedoborów żywieniowych (niedobór niektórych witamin [np. B12, B2 i A], cynku oraz niektórych niezbędnych kwasów tłuszczowych), dlatego trzeba szczególnie dbać o prawidłowe zbilansowanie takiej diety.

Nie stosuj u Twojego dziecka diety wegańskiej.

Dieta wegańska polega na rezygnacji ze spożywania wszelkich pokarmów pochodzenia zwierzęcego lub wytwarzanych przez zwierzęta – poza mięsem z jadłospisu eliminowane jest także mleko i jego przetwory (w tym sery), jaja oraz miód. Dieta ta nie dostarcza dzieciom, będącym w okresie dynamicznego rozwoju, niezbędnych składników pokarmowych, dlatego jej stosowanie wiąże się z ryzykiem poważnych niedoborów żywieniowych.

(Video) Rozszerzamy dietę.

Papki czy jednak BLW

Rozszerzanie diety u niemowląt — Dziecko i zdrowie (6)

W momencie kiedy nadchodzi czas rozszerzania diety u Twojego Dziecka stajesz przed dylematem- w jakiej formie podać dziecku nowy posiłek? Nasze babcie i mamy karmiły nas papkami, a miksowanie, blendowanie, ugniatanie i wyciskanie był to nieodłączny element wczesnego rodzicielstwa. Możesz oczywiście wybrać ten tradycyjny model. Jednak masz do dyspozycji również inny sposób, nowoczesny rzec można, który naszym babciom na pewno nie mieści się w głowach:) Model karmienia BLW.

Metoda karmienia BLW (ang. baby led weaning), znana jest też wśród rodziców pod mniej naukową, spolszczoną nazwą “bobas lubi wybór”.

Metoda BLW opiera się na pominięciu etapu karmienia łyżeczką pokarmami o konsystencji papki (zupa, mus, przecier, puree). Dziecku, które potrafi samodzielnie siedzieć (ok. 6.–7. mż.), podaje się kawałeczki różnych stałych, początkowo miękkich pokarmów uzupełniających, takich jak: warzywa (np. krążki pokrojonej marchewki, różyczki brokułów), owoce (np. kawałek banana), ugotowane na lepko kasze, makarony itd. Początkowo dziecku pozwala się jeść palcami. Potem stopniowo przyzwyczaja do używania sztućców. W tym czasie dziecko jest nadal karmione piersią lub mlekiem modyfikowanym.

Jaka jest przewaga jednej metody nad drugą? Żadna, a może jednak zasadnicza- BLW generuje permanentny bałagan w kuchni:) Dziecko zazwyczaj zapoznając się z nowymi posiłkami, rozgniata wszystko między paluszkami i rozrzuca wokół siebie. Jeśli nie jesteś gotowy Drogi Rodzicu na taki chaos, ta metoda może nie być dla Ciebie.

Zapamietaj: wybierając BLW musisz wstrzymać się z wprowadzeniem pokarmów uzupełniających do 6.miesiąca życia dziecka. Dziecko musi stabilnie siedzieć i utrzymywać tę pozycję podczas karmienia. Musisz unikać żywności, która może zwiększać ryzyko zadławienia dziecka. Musisz podawać dziecku żywność łatwą do chwycenia w dłoń i zjedzenia.

Niektórzy rodzice martwią się, że stosując metodę BLW ich dziecko nie będzie w stanie “najeść się do syta”. Najnowsze badania wyraźnie mówią: “rozszerzanie diety niemowląt metodą BLW, w porównaniu z metodą tradycyjną, nie miało wpływu na wartość BMI dzieci”. Nie grozi więc Twojemu dziecku niedożywienie, jeśli oczywiście dostarczysz mu posiłków pełnowartościowych i zróżnicowanych.

Badania nie potwierdziły również zwiększonego ryzyka zadławień u dzieci, u których prawidłowo wprowadzano posiłki metodą BLW. Jednak z mojego doświadczenia widzę, że metoda ta może nieść takowe ryzyko, jeśli nie dopilnujesz by przygotowane porcje posiłków były odpowiednio małe i odpowiednio miękkie.

Metoda tradycyjnych papek czy BLW? Wybór należy do Ciebie. Jeśli stwierdzisz, że nie jesteś jeszcze gotowy na latające plasterki bananów wg. metody BLW i zdecydowanie bardziej przemawia do Ciebie zmiksowana zupa jarzynowa- poprzestań na tradycyjnym podejściu.

Wiedz jednak, że faza papek i przecierów szybko minie. Dziecko w wieku od 9 do 11 miesięcy może już swobodnie jeść drobno posiekane lub rozdrobnione pokarmy oraz miękkie produkty podawane do rączki. Czyli, jakby nie patrzeć- metoda BLW, tylko nieco przesunięta w czasie;)

Każdy rodzic będzie więc skazany, lub inaczej, mniej dramatycznie mówiąc- każdy rodzic będzie mógł doświadczyć czasu radosnego rozrzucania jedzenia :)

Droga Mamo, bez względu na to, czy zdecydujesz się karmić piersią swojego Maluszka do 6 mż czy też już po 4 mż zaczniesz wprowadzać pokarmy uzupełniające, bez względu na to, czy zdecydujesz się miksować papki, czy też wybierzesz metodę BLW, zapamiętaj- będzie to dla Was czas wyjątkowy. Cieszcie się nim wspólnie całą rodziną, degustujcie z radością i zapamiętajcie, że kształtując nawyki żywieniowe waszego Dziecka, macie bezpośredni wpływ na stan jego zdrowia na teraz i na jego dorosłość.

Życzę więc Wam dużo radości, nawet jeśli ziemniaczki będą lądować na ścianie a pomidorki na świeżo umytej podłodze :) Smacznego!

I już teraz zapraszam do śledzenia moich kolejnych postów.
Zachęcam też do pozostawiania komentarzy.
Jeśli macie jakieś pomysły, sugestie co do kolejnych postów- piszcie śmiało:)

Izabela Bachniak

dieta niemowląt, rozszerzanie diety, pierwsze posiłki, BLW

4 Comments

Szacuje się, że po 6. miesiącu dziecko jest po prostu gotowe motorycznie przygotowane do spożywania stałych pokarmów.. Opadająca miednica do przodu lub do tyłu sprawia, że pojawia się nacisk na dolny zwieracz przełyku, a to z kolei może prowadzić do refluksu.. Jeśli dziecko nie siedzi stabilnie po 6 m., a rozszerzanie diety należy rozpocząć, nie powinniśmy karmić dziecka w krzesełkach do karmienia, bujaczkach ani w fotelikach samochodowych, tylko na kolanach opiekuna.. Tak, chodzi tu o produkty, które są mikrobiologicznie niebezpieczne, czyli o bakterie, z którymi na etapie życia dziecko sobie może sobie nie poradzić.. Nie zaleca się też podawania surowych kiełków, bo w wilgotnym środowisku mogą się rozwinąć bakterie.. Nie podajemy też dziecku wędlin, bo jest to produkt wysoko przetworzony, zawierają one konserwanty i dużo soli.. Nie zaleca się podawania ryb drapieżnych typu tuńczyk czy miecznik, które zjadają inne ryby i kumulacja toksycznych substancji jest w nich wysoka.. Ryby bałtyckie też nie są zbyt dobrym wyborem, bo nasze morze jest bardzo zanieczyszczone.. Po powrocie do domu nie możemy jej ponownie zamrozić, bo ze względu na bezpieczeństwo nie powinniśmy zamrażać produktów podwójnie!. Ryby tłuste, bo są bogate w kwasy DHA, które mają wpływ na rozwój mózgu, czyli łosoś, pstrąg tęczowy czy makrela (ale mrożona, nie wędzona).. Pomijając fakt, że wędzonych produktów w ogóle nie powinniśmy podawać niemowlakowi, to pokazuje, że nie możemy ufać, że wyprodukowane w domu znaczy lepszy.. Ma się koncentrować na jedzeniu, ma się nim bawić, doświadczać go.

Zobacz, kiedy i jak według nowych zaleceń ekspertów od żywienia dzieci wprowadzać do diety niemowlęcia nowe pokarmy.. Zdaniem ekspertów, rozszerzanie diety, czyli podawanie innych produktów niż mleko mamy lub mleko modyfikowane, można rozpocząć już od 17 tygodnia życia (początek 5. miesiąca), ale nie później niż w 26 tygodniu (początek 7 miesiąca).. Dziecko jest gotowe do rozszerzania diety, gdy:. Na początku najlepiej podawać dziecku tylko mięso gotowane, potem może być również pieczone.. Jajo dla niemowlaka musi być jednak gotowane przez 10-15 minut.. Niemowlę może otrzymywać zdrowe tłuszcze – w diecie dzieci w pierwszym roku życia może pojawić się masło, oleje roślinne (np.. W tym wieku dziecko nadal należy karmić piersią lub mlekiem modyfikowanym na żądanie.. Dziecko w tym wieku karmi się piersią na żądanie, a jeśli chodzi o mleko modyfikowane, nie jest ono konieczne, o ile dieta dziecka zawiera produkty mleczne.

Nie należy jednak za bardzo się z tym spieszyć, ponieważ układ trawienny dziecka może jeszcze nie być gotowy na tak gwałtowną zmianę.. To od rodziców zależy, co pierwsze włączą do diety niemowlaka, warto jednak postawić na początku na warzywa .. Być może dziecko jeszcze nie było gotowe na rozszerzanie diety.. Czytaj dalej → Rozszerzanie diety niemowlaka. Czytaj dalej → Rozszerzanie diety niemowlaka. Czytaj dalej → Rozszerzanie diety niemowlaka. Czytaj dalej → Rozszerzanie diety niemowlaka

Oznacza to, że przez pierwsze 4. miesiące rodzice nie muszą głowić się nad obiadkami dla dzieci czy podejmować wyborów odnośnie kaszki dla niemowlaka .. Pytanie zatem brzmi od kiedy rozszerzać dietę niemowlaka ?. Stanowisko Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci, w którym podawane są zasady wprowadzania stałych pokarmów do jadłospisu malucha.. Pomija się zatem etap podawania tzw.. Jeśli niemowlę karmione jest piersią , warto utrzymywać ten sposób żywienia do ukończenia 6. miesiąca życia i dopiero po tym czasie wprowadzać pierwsze produkty uzupełniające.

Przychodzi jednak moment, kiedy trzeba wprowadzić posiłki uzupełniające, czyli rozpocząć rozszerzanie diety dziecka i jest to istotne nie tylko ze względu na jego nawyki żywieniowe, ale również po to, by zwiększyć wartości odżywcze produktów.. Zmiany w diecie niemowlaka początkowo budzą w rodzicach lęk, ale po bliższym zapoznaniu się z zasadami żywienia dzieci, można zobaczyć, że są one intuicyjnie i nie tak skomplikowane jak wydaje się na początku.. Maluchy często same sygnalizują, że są gotowe na rozszerzanie diety – zaczynają przyglądać się jedzeniu rodziców, oblizują usta na widok przygotowywanych dań albo wręcz domagają się, by dać im spróbować.. Jest to także dobra metoda dla rodziców, którzy martwią się, że niemowlę może się zakrztusić i boją się podawania fragmentów pokarmów stałych.. Rozszerzanie diety małego alergika nie powinno różnić się od rozszerzania diety dziecka, które nie cierpi na nietolerancje pokarmowe.

Witamina D wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.. Witamina C wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.. Witamina A wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.. Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.. Tiamina wpływa na utrzymanie prawidłowego rozwoju i funkcjonowania układu nerwowego.. Wspiera prawidłowe funkcjonowanie układu odpornościowego.. Biotyna wpływa na prawidłowy wzrost i rozwój organizmu. To pewnego rodzaju przewodnik po prawidłowym żywieniu dziecka.. Rozszerzając dietę niemowlęcia, nie można zapominać, że mleko mamy wciąż powinno być stałym elementem jego codziennej diety.. Zdarza się jednak, że w drugim półroczu życia dziecka kontynuowanie karmienia piersią z różnych przyczyn jest utrudnione.. Wszystkie mleka następne są kompozycją ważnych składników odżywczych, w tym witamin oraz składników mineralnych, które wspierają prawidłowy rozwój poznawczy, a także funkcjonowanie i układu odpornościowego, ale warto zwrócić uwagę na obecność składników nieobowiązkowych np.. Karmienie piersią jest najwłaściwszym i najtańszym sposobem żywienia niemowląt oraz jest rekomendowane dla małych dzieci wraz z urozmaiconą dietą.. Dieta na odporność. Sposób żywienia w tym...

Zaleca się wyłączne karmienie piersią przez pierwszych 6 miesięcy życia dziecka.. W przypadku niskiego spożycia ryb lub ich braku w diecie dziecka > 6 miesiąca życia warto skonsultować z pediatrą suplementację DHA.. mięso, ryby, produkty zbożowe wzbogacane w żelazo.. jest m.in.. Nie zaleca się podawania dzieciom podrobów do 3. roku życia.. Źródłem żelaza w diecie niemowlęcia są: mięso, ryby, żółtko jaja i/lub produkty wzbogacane żelazem (np.. kaszki zbożowe dla dzieci).. Zasady żywienia zdrowych niemowląt.. Nestle Nutrition Institute, https://www.nestlenutrition-institute.org/resources/infographics/details/how-is-nutrition-associated-with-toddlers-development (dostęp: 23.04.2020) Medycyna Praktyczna.

Ma ono wpływ na zapobieganie rozwojowi chorób cywilizacyjnych (m.in.. Jeśli są wskazania do wcześniejszego rozszerzania diety, nowe pokarmy można wprowadzić po skończonym 17 tygodniu życia.. Nie ma znaczenia, czy pierwszym nowym pokarmem, który pozna niemowlę, będzie kleik zbożowy (glutenowy może być podany po skończonym 4 miesiącu i do 12 miesiąca), warzywo czy owoc.. Podaż podrobów nie jest zalecana.. do 4-6 miesiąca życia – picie mleka wpływa na udoskonalanie odruchu ssania i połykania, po 4 do 7 miesiąca – jedzenie gładkiego puree łyżeczką uczy pobierania pokarmu z łyżeczki i mielenia go językiem, po 7 miesiącu – wprowadza się produkty rozgniecione widelcem oraz drobno posiekane, dziecko może jeść także miękkie cząstki produktów spożywczych rączką co rozwija umiejętność oczyszczania łyżeczki wargami, gryzienia, żucia, ruchów języka na boki oraz drobnej motoryki pozwalającej na samodzielne jedzenie, po 12 miesiącu – usprawnia się żucie i stabilizuje żuchwa.. od 6-10 miesiąca życia.. Schemat żywienia wspomina również o zalecanej w 1. roku życia suplementacji.. Zalecenia Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci.. Jackowska T., Peregud-Pogorzelski J.: Profilaktyka krwawienia z niedoboru witaminy K. Zalecenia KonsultantaKrajowego w Dziedzinie Pediatrii i Polskiego Towarzystwa Pediatrycznego.

Przygotowywane są na wodzie bądź na mleku.. Są one bardzo ważne w diecie malucha.. Należy je wprowadzać w rozszerzaniu diety niemowlaka.. „Zwykłe mleko” dozwolone jest w diecie dziecka dopiero od 2 roku życia.. Można je podawać już w 7 miesiącu życia.

Zgodnie z aktualnymi wytycznymi organizacji zajmujących się żywieniem niemowląt World Allergy Organization (WAO), ESPGHAN i European Food Safety Authority (EFSA), NIAID, National Institute for Health and Clinical Excellence (NICE) oraz Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci (PTGHiZD) wprowadzanie pokarmów uzupełniających u dziecka należy rozpocząć nie wcześniej niż w 17. tygodniu życia i nie później niż w 26. tygodniu życia dziecka .. Wielkość posiłków powinna wynosić od 170–180 ml w 7. miesiącu życia do około 200 ml od 9. miesiąca życia, a ich ilość to 5 posiłków na dobę (3 posiłki mleczne od 11. miesiąca życia).. Nawet u dziecka, które ma dobrze zbilansowaną dietę, ze względu na szybki wzrost i duże zapotrzebowanie na składniki odżywcze zaleca się, aby w 1. roku życia suplementować:. Przez pierwsze 6 miesięcy życia dziecka należy podawać 400 jednostek (j.m) na dobę, natomiast w wieku 6–12 miesięcy życia niemowlę powinno otrzymywać 400–600 jednostek witaminy D/dobę, w zależność od ilości witaminy D spożywanej z mlekiem modyfikowanym w przypadku karmienia sztucznego.. Rozszerzanie diety dziecka w pokarmy uzupełniające jest konieczne ze względu na zwiększające się zapotrzebowanie na składniki odżywcze wraz ze wzrostem niemowlęcia.. Nie należy także podawać dziecku mleka krowiego przed ukończeniem 12. miesiąca życia, a później nie powinno się przekraczać podaży 500 ml mleka krowiego na dobę, gdyż utrudnia ono wchłanianie żelaza, powodując anemię.

Które produkty podać na początek?. Jak długo karmić piersią?. Nazywa się je także schematem żywienia niemowląt.. Oto najważniejsze zasady rozszerzania diety niemowlaka w pytaniach i odpowiedziach.. Rozszerzanie diety niemowlaka (czyli wprowadzanie produktów uzupełniających) należy rozpocząć nie wcześniej niż na początku 5. miesiąca życia, ale nie później niż na początku 7. miesiąca życia dziecka.. Rozszerzanie diety najlepiej zacząć od warzyw, a nie owoców – to ważne ze względu na wyrabianie tolerancji smakowej.. Jajko – można wprowadzać jedno małe jajo dwa razy w tygodniu.. Napoje roślinne – czyli tzw.

Aktualne, oparte na wynikach badań naukowych zalecenia dotyczące rozszerzania diety niemowlaka opracowane zostały w 2014 roku przez Sekcję Żywieniową Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii, Hepatologii i Żywienia Dzieci [1].. Są one częścią składową tak zwanego programu metabolicznego zalecanego przez specjalistów do spraw żywienia kobietom w czasie ciąży i karmienia piersią oraz w pierwszych latach życia dziecka.. Większość ekspertów zaleca, żeby rozszerzenie diety niemowlaka najpierw uwzględniało warzywa, nie owoce, ponieważ dziecko przyzwyczaja się do słodkiego smaku owoców i może źle reagować później na warzywa (które są mniej słodkie).. Mariusz Jurgielewicz/123RFRozszerzanie diety niemowlaka można rozpocząć najwcześniej w 17. tygodniu życia dziecka, ale nie najpóźniej niż w 26. tygodniu.. Dieta niemowlaka rozszerzana o nowe pokarmy ma na celu dostarczenie składników, w które zbyt ubogie w stosunku do rosnących potrzeb dziecka jest mleko, a także ma ułatwić mu przyjmowanie pokarmów innych niż płynne w kolejnych latach życia.

Dlatego też, nowy pokarm wprowadzamy po posiłku mlecznym, gdy dziecko jest wypoczęte i zadowolone.. Kiedy dziecko będzie starsze możemy podawać pokarm uzupełniający przed posiłkiem mlecznym.. Na początek powinniśmy rozpocząć rozszerzanie diety malucha od warzyw.. Jeśli więc od nich zaczniemy rozszerzanie diety, potem może być kłopot z akceptacją warzyw.. grzyby – po 6 r.ż mleko ryżowe – po 4-5 r.ż.. Jeśli maluch nie siedzi jeszcze samodzielnie rozpocznijmy rozszerzanie diety przy pomocy łyżeczki silikonowej dla niemowląt .. Oczywiście możemy podać sok, ale musi być on w 100% naturalny, bez dodatku cukrów.

Dlatego obserwuj swojego maluszka i wybierz dla niego najbardziej odpowiedni moment na wprowadzanie nowych posiłków.. Do nauki dziecka jedzenia łyżeczką wybierz odpowiedni moment.. Nie podawaj kilku „nowości” w ciągu jednego dnia.. Kiedy Twoje dziecko zacznie zjadać danie z mięsem lub rybą w ilości 150 g – 190 g, stanowi ono już samodzielny posiłek – nie ma potrzeby uzupełniania go mlekiem.. Po każdym obiadku możesz zacząć wprowadzać kilka łyżeczek soku owocowego lub Owoców HiPP BIO (np.. HiPP 2 BIO COMBIOTIK®.. Naturalnie, że BIO!

Wcześniej – według ekspertów – nie ma potrzeby wprowadzania innych posiłków czy napojów (w tym wody), gdyż zarówno mleko matki, jak i mleko modyfikowane, zawierają wszystkie potrzebne dla dziecka w tym wieku składniki oraz dostarczają odpowiednią liczbę kalorii.. Jednak wprowadzanie innych pokarmów po 5. czy 6. miesiącu życia nie oznacza rezygnacji z karmienia piersią czy mlekiem modyfikowanym – nadal taki sposób żywienia powinien stanowić podstawę, a posiłki typu marchewka czy inne produkty stanowią początkowo jedynie uzupełnienie karmienia mlekiem.. Eksperci zaznaczają, że wyłączne karmienie mlekiem oznacza także rezygnację z dopajania dziecka wodą – nie trzeba bowiem podawać dziecku żadnych dodatkowych płynów, jeśli trzymamy się tej zasady i nie rozszerzamy przed 6 miesiącem diety niemowlęcia.. To nowe zmartwienia i obawy – czy się zakrztusi, czy polubi dany produkt, ile dziecko powinno zjadać pokarmów uzupełniających, co jeśli dziecko jeszcze nie siedzi itd.. Nie określono jednoznacznie momentu, do którego karmienie nocne nie jest potrzebne, ale większość niemowląt wraz z wydłużaniem przerw między posiłkami i zwiększaniem jednorazowo spożywanych porcji, rzadziej budzi się na karmienie.. Największe jednak możliwości nauczenia się tych kompetencji, dziecko posiada między 6 a 10 miesiącem, mimo że dopiero pojawiają się zęby mleczne (w wiele dzieci jeszcze ich nie ma) – nie jest to przeszkodą w nauce gryzienia.. Kolejna sprawa to ryzyko zadławienia – w przypadku przyjmowania pokarmów, które nie są papkami, jest większe ryzyko, że finał będzie tragiczny w przypadku zakrztuszenia – zwłaszcza, jeśli dziecko jeszcze stabilnie nie siedzi.. Podawaj dziecku najlepiej tłuste ryby morskie wolno żyjące, przy czym zwróć uwagę, czy dany gatunek nie jest narażony na substancje toksyczne, które dostają się do wód śródlądowych i morskich.. Wiemy już czego unikać, a czego nie należy się bać, a co jest niezbędne w rozszerzaniu diety, aby Maluch zdrowo się rozwijał.. jaja – 1-2 razy w tygodniu, ryby – 1 raz w tygodniu, mięso – nawet codziennie, warzywa – codziennie, owoce – codziennie, ale w mniejszej ilości niż warzywa (jako deser), woda – przy rozszerzaniu diety należy podawać dziecku wodę, nadal mleko jest podstawowym pokarmem dziecka, witaminy i inne pierwiastki – podawaj dziecku witaminę D (witamina ta jest niezbędna w rozwoju kości, w prawidłowym funkcjonowaniu układu odpornościowego i innych aspektach ważnych dla zdrowia), a jeśli w diecie jest za mało kwasów DHA, należy także podawać suplement z tymi kwasami; innych witamin nie trzeba podawać, chyba że dziecko ma niedobory i lekarz wskaże, co należy suplementować.

O ile rozszerzania nie powinno się przeprowadzać zbyt szybko, o tyle nie można też czekać zbyt długo.. Nie powinniśmy się przy tym zrażać, jeśli dziecko odmówi na początku zjedzenia pierwszych produktów, bo mu nie zasmakują, czy nie będzie wiedziało, jak sobie z nim poradzić.. Popularny kiedyś kalendarz rozszerzania diety dziecka nie jest obecnie stosowany, jednak nie wprowadzamy wszystkich produktów naraz.. O ile nie ma konkretnego kalendarza rozszerzania diety i powinno odbywać się ono głównie od kątem gotowości dziecka, o tyle istnieją produkty, których w pierwszym roku, a najlepiej i dłużej, nie powinno mu się podawać.. U najmłodszych, którym zęby jeszcze się nie wyrżnęły, również należy dbać o higienę jamy ustnej, ponieważ bakterie bytujące na dziąsłach mogą mieć negatywny wpływ na zęby mleczne, a potem stałe.. O ile nie ma przeciwwskazań, aby te produkty wprowadzać już od początku rozszerzania diety, o tyle powinny one zostać poddane właściwej obróbce termicznej, aby pozbyć się ewentualnych pasożytów czy bakterii i wirusów.. Na początek nie podajemy również mleka krowiego, owczego czy koziego jako samodzielnego napoju, ponieważ zawierają one dużą ilość sodu – nie do przetrawienia przez nerki niemowlęcia.. Niektóre brzuszki po prostu nie są jeszcze na nie gotowe, podczas gdy inne strawią pieczarkę bez większych problemów.. Jeśli decydujemy się na krzesło, musimy upewnić się, że posiada odpowiednie pasy bezpieczeństwa, których najmłodszy domownik samodzielnie nie odepnie, tackę na jedzenie oraz, jeśli jest to możliwe, podnóżek.

Mleko matki lub modyfikowane dostarcza maluchom wszystkich składników odżywczych, które są potrzebne do wzrostu, Twoje maleństwo nie jest wystarczająco rozwinięte fizycznie, aby jeść pokarmy stałe z łyżeczki, Zbyt wczesne podawanie dziecku takiego jedzenia może prowadzić do przekarmienia i nadwagi, Z reguły pokarmy stałe przeszkadzają dzieciom przespać noc.. W ten sposób będziesz mogła stwierdzić, na jakie składniki Twoje dziecko może być uczulone lub z którymi nie może sobie poradzić, Zacznij od małych ilości nowych pokarmów stałych.. Mogą one zawierać bowiem zarodniki botulizmu, które w konsekwencji powodują zatrucie pokarmowe, Mleko krowie nie powinno być wprowadzane do diety do czasu ukończenia przez dziecko 12 miesiąca życia, bowiem nie dostarcza ono dziecku odpowiednich składników odżywczych, Sok owocowy bez cukru można zacząć pić, gdy nasza pociecha jest w stanie pić z kubka (około 6 miesiąca życia lub starsze).. Z czasem spodziewaj się mniejszego i bardziej wybrednego apetytu, gdyż tempo wzrostu dziecka spada około 1 roku życia, Zdrowe maluszki zazwyczaj nie potrzebują dodatkowej wody lub potrzebują jej niewiele.. Witamina A - Utrzymuje w zdrowiu skórę, włosy, wzrok i układ odpornościowy, Witamina B1 (tiamina) - pomaga organizmowi zamienić jedzenie w energię, Witamina B2 (ryboflawina) - tak jak B1, pomaga przekształcać żywność w energię i dodatkowo chroni komórki przed uszkodzeniem, Witamina B3 (niacyna) - wspiera w wykorzystywaniu tłuszczy i białka, Witamina B6 - utrzymuje w zdrowiu mózg i układ odpornościowy, Witamina B12 - utrzymuje zdrowe komórki nerwowe i krwionośne oraz tworzy DNA - materiał genetyczny w każdej komórce, Witamina C - chroni przed infekcjami, buduje kości i mięśnie oraz pomaga w gojeniu się ran, Witamina D - pomaga organizmowi wchłaniać wapń z pożywienia i utrzymuje zdrowe kości i zęby.

Zgodnie z zaleceniami ekspertów wprowadzanie produktów uzupełniających należy rozpocząć, kiedy niemowlę wykazuje umiejętności rozwojowe potrzebne do ich spożywania, zwykle nie wcześniej niż od ukończenia 17. tygodnia życia (początek 5. miesiąca życia) i nie później niż w 26. tygodniu życia (początek 7. miesiąca życia)1.. ze względu na rosnące zapotrzebowanie młodego organizmu na składniki odżywcze.. Warto jednak pamiętać, że na początku wprowadzania nowości nie chodzi o zastąpienie mleka mamy czy odpowiedniego mleka modyfikowanego (jeśli kobieta z uzasadnionych powodów nie może kontynuować karmienia piersią) stałym pokarmem, a o próbowanie posiłków innych niż mleko.. Właśnie dlatego już na początku rozszerzania diety warto zadbać o to, aby maluch poznawał naturalny smak serwowanych mu posiłków.. Odpowiedzią na potrzeby żywieniowe najmłodszych jest kategoria produktów przeznaczonych specjalnie dla niemowląt i małych dzieci, ze wskazaniem wieku na opakowaniu (np.. Te witaminy i składniki mineralne są kluczowe w diecie niemowlęcia W okresie pierwszych 1000 dni życia zapotrzebowanie młodego organizmu na niektóre składniki odżywcze jest większe niż w przypadku rodziców (w przeliczeniu na.... Karmienie niemowlęcia urodzonego drogą cięcia cesarskiego – poznaj wskazówki eksperta Poród to dynamiczna sytuacja, a przyjście dziecka na świat może się odbyć zarówno naturalnie, jak i drogą cięcia cesarskiego.. Organizm małego dziecka bardzo różni się od organizmu mamy czy taty, dlatego rodzice ze szczególną troską powinni zadbać o zapewnienie mu odpowiedniego menu,...

Czy wtedy dopajamy maluszka?. Rozszerzanie diety dziecka zaleca się rozpocząć od warzyw.. Coraz chętniej wybieraną przez rodziców metodą rozszerzania diety jest BLW.. Choć po 6. miesiącu życia podstawą diety dziecka wciąż jest mleko, niezwykle ważnym napojem w jego menu powinna stać się woda.. Picie wody jest z pewnością jednym z nich.. Można pokusić się o stwierdzenie, że jednym z najważniejszych.. Bo nie należy zapominać, że picie wody wspiera także pracę mózgu dzieci.. Jak?. Adobe Stock. Artykuł powstał z udziałem marki Żywiec Zdrój

Rozszerzanie diety u niemowlaka powinno się rozpocząć dopiero po 6. miesiącu życia – takie są najnowsze zalecenia.. Stąd obecne wytyczne WHO czy Amerykańskiej Akademii Pediatrów zaznaczają, że owszem, dietę należy zacząć rozszerzać po ukończonym 6. miesiącu życia , ale mając na uwadze to, czy dziecko jest gotowe do podania pokarmu innego niż mleko – a więc czy widzimy u niego oznaki gotowości do rozszerzania diety.. Może tak się dziać, gdy np.. Jeśli dziecko dobrze przybiera na wadze i prawidłowo się rozwija, nie powinno się patrzeć na kalendarz, ale na gotowość do podania innego pokarmu niż mleko.. Warto przy tym skonsultować się z pediatrą, jeśli do 8. miesiąca nie uda się nam skutecznie rozpocząć rozszerzania diety.. dopiero ok. 11. miesiąca życia).. I w tym punkcie chodzi o to, że aby zacząć rozszerzać dietę, dziecko musi być zainteresowane posiłkiem – bez tego ciężko będzie podawać mu posiłki inne, niż mleko.. Jeśli do tego dojdzie fakt, że przyrosty wagi dziecka zwolniły na pewnym etapie (co jest dość naturalne, bo staje się ono coraz bardziej mobilne i spala więcej kalorii) – albo przeciwnie, przybiera zaskakująco szybko i budzi się często w nocy na mleko, pojawia się myśl, że pora zacząć rozszerzanie diety.. Warto jeszcze sobie uświadomić, co na pewno NIE jest taką oznaką i jest błędnie interpretowane przez otoczenie, że trzeba rozszerzać dietę.

Videos

1. Porady położnej: Jak rozszerzać dietę niemowlaka?
(Zaufaj Położnej)
2. Rozszerzanie diety u niemowlaka okiem Pediatry. Rozmowa z dr Ewą Miśko Wąsowską #herbatazlogopedą
(LogopedyczneSOS Joanna Muzykiewicz)
3. Jak mądrze i zdrowo rozszerzać dietę dziecka?
(Nestlé Baby & me Polska)
4. POPULARNE Gadżety do ROZSZERZANIA DIETY. Które warto kupić...? Sprawdziłam | VLOG
(Monika Łaguna)
5. GOTOWANIE DLA NIEMOWLĄT - NASZ SZYBKI SPOSÓB - Rozszerzamy dietę Amelki - domowe „słoiczki”
(Sweet Life by Ewelina)
6. Rozszerzanie diety w 4 m-cu ? CZY TO MA SENS ? Najnowsze badania oraz umiejętności rozwojowe w 4 mż.
(BLW Mama)

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Pres. Carey Rath

Last Updated: 08/11/2022

Views: 5307

Rating: 4 / 5 (41 voted)

Reviews: 88% of readers found this page helpful

Author information

Name: Pres. Carey Rath

Birthday: 1997-03-06

Address: 14955 Ledner Trail, East Rodrickfort, NE 85127-8369

Phone: +18682428114917

Job: National Technology Representative

Hobby: Sand art, Drama, Web surfing, Cycling, Brazilian jiu-jitsu, Leather crafting, Creative writing

Introduction: My name is Pres. Carey Rath, I am a faithful, funny, vast, joyous, lively, brave, glamorous person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.