Kiedy przelew? Sesje Elixir - kalkulator księgowań (2022)

Kiedy przelew?

Kiedy wykonano przelew?

Wybierz bank nadawcy

Wybierz bank odbiorcy

Od:

Do:

Sprawdź

Może pora zmienić konto bankowe?

Ostatnia aktualizacja: 14 Lipca 2022

Ranking tworzony według najczęściej wybieranych ofert

Konto Direct/ Komfort z Moim ING + 200 zł w gotówce!

3,8 zobacz opinie

Tak

? do 200 zł premii za otwarcie Konta Direct albo Komfort + 50 zł za polecenie konta

Promocja

Tak

? bankomaty własne i Planet Cash

(Video) IELTS Listening test l January 16, 2020

Darmowe bankomaty - Polska

Tak

? Opłatę za kartę Visa zbliżeniowa w wysokości 7 zł pobieramy tylko wtedy, jeśli kartami wydanymi do Twojego konta zapłacisz łącznie mniej niż 300 zł. Jeśli masz konto Direct i 18-26 lat, kwota transakcji, która zwalnia z opłaty za kartę wynosi 200 zł. Nie pobieramy opłaty za kartę od posiadaczy kont Direct w wieku 13-18 lat oraz posiadaczy kont Mobi w wieku 13-26 lat.

Bezpłatna karta

Nie

Darmowe bankomaty - za granicą

Tak

? Za wyjątkiem wpłaty/wypłaty gotówki w punkcie obsługi kasowej oraz przelewu w placówce bankowej - miejscu spotkań. Pozostałe opłaty i prowizje dla kart płatniczych określone są w Tabeli opłat i prowizji.

Darmowe konto

179 osób wybrało tę ofertę

» SPRAWDŹ «

Dodaj do porównania

Usuń z porównania

BNP Paribas Konto Otwarte na Ciebie

3,6 zobacz opinie

Nie

Promocja

Tak

? własne i Planet Cash

Darmowe bankomaty - Polska

Tak

? min. jedna transakcja w miesiącu

Bezpłatna karta

Nie

? Brak opłat za granicą dotyczy wypłat w Euro, na terenie krajów EOG, z bankomatów Grupy BNP Paribas oraz w ramach Global Alliance.

Darmowe bankomaty - za granicą

Tak

Darmowe konto

154 osób wybrało tę ofertę

» SPRAWDŹ «

Dodaj do porównania

Usuń z porównania

Konto Otwarte na Ciebie "Dla Obcokrajowców"

3,1 zobacz opinie

Nie

Promocja

Tak

Darmowe bankomaty - Polska

(Video) Millions will use it! NIKOLA TESLA "They are Real and Alive. Use Them Carefully!"

Nie

? W ramach aktualnej oferty Konta osobistego "Konto Otwarte na Ciebie" („Konto”) dostępnego dla konsumentów na podstawie Umowy ramowej rachunków bankowych, karty oraz elektronicznych kanałów dostępu: opłata za użytkowanie karty debetowej „Karta Otwarta na Świat” Mastercard wydanej do Konta wynosi 10 zł miesięcznie.

Bezpłatna karta

Tak

? Brak opłat za granicą dotyczy wypłat w Euro, na terenie krajów EOG, z bankomatów Grupy BNP Paribas oraz w ramach Global Alliance. Lista bankomatów Grupy BNP Paribas i Global Alliance znajduje się na stronie Banku.

Darmowe bankomaty - za granicą

Tak

? W ramach aktualnej oferty Konta osobistego "Konto Otwarte na Ciebie" („Konto”) dostępnego dla konsumentów na podstawie Umowy ramowej rachunków bankowych, karty oraz elektronicznych kanałów dostępu: brak miesięcznych opłat za prowadzenie rachunku.

Darmowe konto

68 osób wybrało tę ofertę

» SPRAWDŹ «

Dodaj do porównania

Usuń z porównania

SBP konto jakie chce w promocji

2,8 zobacz opinie

Tak

? do 31 lipca 2022 r. złożysz wniosek o Konto Jakie Chcę wraz z kartą debetową i usługami Santander online, wyrazisz w nim wszystkie zgody określone w regulaminie promocji i utrzymasz je co najmniej do końca okresu trwania promocji;

Promocja

Tak

Darmowe bankomaty - Polska

Tak

? Jeśli zasilisz konto kwotą co najmniej 500 zł i zapłacisz co najmniej 1 raz w miesiącu kartą lub BLIKiem.

Bezpłatna karta

Tak

Darmowe bankomaty - za granicą

Tak

? 0 złza prowadzenie kontai kartę do kontaJeśli zasilisz konto kwotą co najmniej 500 zł i zapłacisz co najmniej 1 raz w miesiącu kartą lub BLIKiem.

Darmowe konto

177 osób wybrało tę ofertę

» SPRAWDŹ «

Dodaj do porównania

Usuń z porównania

eKonto

3,2 zobacz opinie

Tak

? 200zł w formie bonu podarunkowego do biedronki,do 200zł za otwarcie kontra i spełnienie warunków promocji,50zł za otwarcie konta przez e dowód,50zł za otwarcie konta dla dziecka,2,2 % na rachunku oszczędnościowym.

Promocja

Tak

? od 100 zł

(Video) LEVEL UP FAST AFK W/ SCARECROWS/TRAINING DUMMIES, THE TOP 8 BUFFS | Black Desert Online

Darmowe bankomaty - Polska

Tak

? min. jedna transakcja w miesiącu

Bezpłatna karta

Tak

? do trzech wypłat w miesiącu

Darmowe bankomaty - za granicą

Tak

Darmowe konto

272 osób wybrało tę ofertę

» SPRAWDŹ «

Porównaj (0) Wyczyść porównanie

Kredyty gotówkowe

Ranking kont osobistych

Spis treści

show

 • Sprawdź, kiedy otrzymasz przelew
 • Ile idzie przelew – podstawowe informacje
 • Sesje Elixir – to od nich jest wszystko uzależnione
 • Jak ważne są przelewy bankowe?
 • Sprawdzanie informacji, kiedy dojdzie przelew
 • Dane jakie należy wpisać, dokonując przelewu, wykorzystując sesję Elixir
 • Rodzaje transakcji bezgotówkowych między bankami
 • Przelewy zagraniczne

Codziennie czekamy na przelewy bankowe, ponieważ zależy nam na tym, aby jak najszybciej otrzymać potrzebne środki finansowe. Niekiedy konieczne jest jednak uzbrojenie się w cierpliwość, co wynika z wielu zróżnicowanych czynników. Wiedząc, co wpływa na czas, w którym otrzymamy pieniądze, pozyskujemy wartościową wiedzę – dzięki temu możliwe będzie np. zaplanowanie najbliższych wydatków.

Wszystko uzależnione jest od sesji Elixir, które mają bezpośredni wpływ na to, kiedy pieniądze zostaną zaksięgowane na koncie klienta w danym banku. Posługując się odpowiednimi narzędziami, można bez problemów sprawdzić, kiedy pieniądze wpłyną na konto, tak aby zwiększyć swoją świadomość w tym temacie i móc zaplanować domowy budżet.

Najlepsze promocje bankowe!

Kiedy przelew? Sesje Elixir - kalkulator księgowań (7)
Kiedy przelew? Sesje Elixir - kalkulator księgowań (8)
Kiedy przelew? Sesje Elixir - kalkulator księgowań (9)

Sprawdź, kiedy otrzymasz przelew

Korzystanie z kalkulatora przelewów jest zdecydowanie najkorzystniejszym rozwiązaniem, ponieważ to właśnie dzięki temu narzędziu można dowiedzieć się, kiedy przelew pojawi się na koncie. Jest to łatwe w użyciu narzędzie. Wystarczy wpisać w kalkulatorze podstawowe dane, takie jak zlecenie przelewu, nazwę banku nadawcy oraz odbiorcy. Podając takie dane, otrzyma się rzetelne wyniki, na podstawie których będzie można stwierdzić, kiedy pieniądze pojawią się na koncie.

Oczywiście konieczne jest w tym przypadku posiadanie wiedzy na temat tego, kiedy konkretnie przelew został wykonany. Nie będzie problemów z tym, jeśli został on zrealizowany przez kogoś znajomego i będzie można dopytać go o wszystkie szczegóły transakcji. Jednak jeśli będzie on szedł od pracodawcy, wtedy trzeba mieć pewność, że faktycznie przelew został wykonany danego dnia.

Ile idzie przelew – podstawowe informacje

Jeśli rachunek nadawcy jest założony w tym samym banku, co rachunek odbiorcy, to pieniądze powinny znaleźć się na koncie odbiorcy prawie w tym samym momencie, w którym zostały wysłane. Nieco dłużej czeka się na przelewy między różnymi bankami, chociaż jeśli dyspozycja została zlecona rano, to jeszcze tego samego dnia pieniądze powinny dojść do klienta.

Posługując się kalkulatorem przelewu, można:

 • uzyskać informację na temat tego, jak długo będzie szedł przelew bankowy,
 • dowiedzieć się, czy pieniądze pojawią się na koncie tego samego dnia, czy następnego.
Kiedy przelew? Sesje Elixir - kalkulator księgowań (11)

Jak widać – opracowane przez nas narzędzie jest bardzo pomocne. Istnieją różne sytuacje życiowe, np. pilne wydatki, nieopłacone rachunki, rata kredytu, czy też potrzeba wykupienia leków. Ludzie nie zawsze są w stanie zapanować nad swoim budżetem domowym, dlatego w wielu przypadkach niecierpliwie oczekują na przelewy bankowe, a nie zawsze wiedzą, kiedy one przyjdą. Kalkulator przelewu rozwieje ich wątpliwości, więc warto skorzystać z tego narzędzia, a na pewno nie będzie miało się wątpliwości, kiedy pieniądze pojawią się na koncie. Jeżeli nie jesteś zadowolony ze swojego banku, sprawdź nasz ranking kont bankowych! Być może pora zmienić bank?

Sesje Elixir – to od nich jest wszystko uzależnione

Wszystko w tym zakresie uzależnione jest od sesji Elixir, dlatego warto sprawdzić, kiedy takie sesje mają miejsce w danym banku. Istnieją sesje wychodzące oraz przychodzące, są one bardzo dokładnie rozpisane, np. na stronach internetowych banków, a dostęp do takich informacji jest darmowy, aby każdy z powodzeniem mógł się dowiedzieć, kiedy otrzyma pieniądze.

Sesje mają ogromny wpływ na płynność realizowanych przelewów między bankami. Niektóre banki mają np. 3 sesje przychodzące, inne zaledwie dwie. Warto więc sprawdzić w pierwszej kolejności godziny takich sesji w banku, w którym posiada się rachunek. Jeśli np. będzie to Alior Bank, to trzeba sprawdzić kiedy następują sesje przychodzące i wtedy można spodziewać się w tych godzinach tego, że pieniądze pojawią się na koncie klienta, który będzie na nie oczekiwał.

Jak ważne są przelewy bankowe?

Znaczenie przelewów bankowych w obecnych czasach jest bardzo duże, ponieważ ludzie korzystają z nich praktycznie codziennie, aby wysłać pieniądze rodzinie lub znajomym, czy też opłacić rachunki za pomocą bankowości mobilnej. Przy okazji z pomocą takiego przelewu można opłacić start w zawodach sportowych, czy nawet opłacić zakupy przez internet.

Bez przelewów nie da się normalnie funkcjonować, ponieważ znacznie ułatwiają one codzienne funkcjonowanie i sprawiają, że życie staje się dużo wygodniejsze, ponieważ nie trzeba z każdą dyspozycją finansową biegać do banku. Wszystko można załatwić w swoim domu, dlatego też poszerzenie wiedzy na temat przelewów jest tak ważne, aby mieć pewność, że pieniądze wysłane rano dojdą tego samego dnia do odbiorcy, jeśli komuś zależy na czasie. Przy szybkości i prostocie przesyłania przelewów bankowych łatwo jednak o błąd. Jeżeli zdarzyło Ci się przelać pieniądze na zły numer konta, sprawdź nasz poradnik „Jak cofnąć przelew

Sprawdzanie informacji, kiedy dojdzie przelew

Ludzie bardzo często odświeżają swoje konto bankowe z nadzieją, że właśnie w tym momencie pojawią się tam pieniądze. Sesje przychodzące realizowane są o ustalonych godzinach, więc zapoznanie się z sesjami Elixir jest tutaj sprawą kluczową. Dzięki kalkulatorowi przelewów można sprawdzić informację na temat tego, kiedy dojdzie przelew. Są to bardzo precyzyjne dane, na których można swobodnie polegać.

Nie są wykonywane w tej sytuacji żadne skomplikowane obliczenia, nad którymi klientom ciężko będzie zapanować. Wystarczy wprowadzenie podstawowych danych, a problem zostanie rozwiązany i uzyska się zadowalające informacje. Wszystko będzie jednak zależało od tego,kiedy przelew został zrealizowany, bo jeśli np. późno wieczorem, to dopiero następnego dnia przed południem będzie można oczekiwać pieniędzy na swoim koncie.

Sesje Elixir

 • Sesje przychodzące – godzina, po której środki przekazane odbiorcy powinny być na jego koncie.
 • Sesje wychodzące – godzina, w której pieniądze „wyszły” z konta nadawcy.

Poniżej sesje poszczególnych banków:

BankSesje wychodząceSesje przychodzące
Alior Bank8:2012:2015:2010:3014:3016:45
Bank BPH10:3014:3017:0011:4515:4517:00
Bank BPS14:3014:3014:3012:0016:0018:00
Bank Millennium8:1012:1014:4012:0015:3017:30
Bank Pekao SA8:3012:3015:0011:0015:0017:30
Bank Pocztowy9:0013:0015:0011:0015:0017:30
Santander8:1512:1514:4510:3014:3017:00
BGK8:4512:0015:1010:3014:3017:00
BNP Paribas8:0011:4514:1511:0014:3017:00
BOŚ Bank8:3512:3515.0011:0015:0017:30
Citi Handlowy8:0012:1515:3011:3015:3017:30
Credit Agricole14:3014:3014:3011:0015:0017:00
Deutsche Bank Polska7:4512:0015:0012:0016:0017:30
DnB NORD8:0012:0014:3011:0015:0017:30
DZ BANK8:0012:0014:3010:3014:3516:30
Eurobank7:3011:3014:3011:0015:0017:00
Getin Bank8:1512:1514:3010:0014:0017:00
HSBC Bank Polska9:3013:3016:0010:0014:0016:00
Idea Bank9:3013:3016:0010:3014:3016:30
ING Bank Śląski08:1011:3014:3011:0015:0017:30
Inteligo8:0011:4514:3011:3015:1017:30
mBank5:5509:5513:2511:1515:0018:15
Nest Bank8:0012:0014:3010:3014:1517:00
Noble Bank8:1512:1514:3010:0014:0017:00
PKO Bank Polski8:0011:4514:3011:3015:1017:30
PLUS BANK8:0011:3014:0012:0015:3018:00
Raiffeisen Polbank8:0012:1515:0011:3015:1518:00
T-Mobile Usługi Bankowe8:2012:2015:1011:3015:3017:30
Toyota Bank08:1012:1014:4010:3014:3016:30
VW Bank direct7:5511:4514:1512:0016:0018:00

Coraz częściej z portfela zamiast gotówki wyjmujemy kartę płatniczą. Coraz częściej robimy przelewy internetowe czy to za prąd, czy za gaz. Przede wszystkim jest to dużym udogodnieniem w dobie wiecznego niedoboru czasu. Kto by teraz stał w kolejce na poczcie z drukiem do zapłaty za media? Wygodniej usiąść przed komputerem w domu, wejść na stronę banku, w którym mamy konto, kliknąć kilka razy i po sprawie – i to w większości przypadków za darmo. Transakcje bezgotówkowe, to w dzisiejszych czasach codzienność i wygoda.

Czym jest płatność bezgotówkowa? W skrócie to elektroniczna transakcja. Pieniądze w trybie szybkim przepływają z konta na konto pomiędzy poszczególnymi bankami. Zazwyczaj, gdy rachunki są w jednym banku, wówczas transakcje bezgotówkowe księgowane są niemalże natychmiast. Płatności bezgotówkowe są wykorzystywane coraz częściej, co wykazuje raport NBP, który uwidacznia, iż ilość takich transakcji systematycznie rośnie. Jednak nie ma się co dziwić, coraz większa moc zabezpieczeń i szyfrowań bankowych sprawia, że płatności tego typu są bezpieczne, co dla ludzi stanowi niewspółmierną wygodę.

Przelew, definiowany jest jako forma bezgotówkowych rozliczeń pieniężnych. Faktycznie to nic innego jak polecenie przelewu. Przelew daje możliwość bezkontaktowej i szybkiej realizacji wszystkich typów zobowiązań zarówno wobec firm, z których usług korzystamy, jak i regulowania zobowiązań prywatnych, wobec ZUS, Urzędu Skarbowego, czy płacenie mandatów.

W obecnych czasach niemal każdy bank oferuje tak zwaną bankowość internetową. Dzięki niej, każdy posiadacz rachunku w takim banku ma możliwość złożenia odpowiedniej dyspozycji, by zrobić przelew na kwotę, która nie będzie przekraczać naszego salda. Transakcję dopełniamy wpisując dane oraz numer rachunku, na jaki mają wpłynąć środki.

Dane jakie należy wpisać, dokonując przelewu, wykorzystując sesję Elixir

 • nazwę odbiorcy, czyli imię nazwisko, lub firma
 • numer konta bankowego, na jaki ma być wysłany przelew
 • kwotę przelewu, czyli środki jakie chcemy przelać w odpowiedniej wartości nieprzekraczającej stanu naszego konta
 • numer rachunku odbiorcy;
 • tytuł przelewu, czyli wszelkie informacje dotyczące danej transakcji bezgotówkowej, między innymi np. numer faktury, jaką chcemy uiścić, czy też wpłata składek do ZUS,
 • datę, co w przypadku przelewów z konta internetowego pojawia się automatycznie, jednak gdy chcemy, aby przelanie pieniędzy nastąpiło za kilka dni, wówczas należy ustawić datę realizacji zlecenia.

Rodzaje transakcji bezgotówkowych między bankami

Standardowy ELIXIR wewnętrzny

Transakcja jest realizowana międzybankowo, czyli pomiędzy osobami mającymi konta w tym samym banku, lub gdy przelewamy pieniądze na własne konto, na przykład oszczędnościowe w tym samym banku. Transakcja tego typu zajmuje najczęściej nie więcej niż kilka minut – pieniądze przesyłane są bowiem między rachunkami w tym samym systemie.

Standardowy ELIXIR zewnętrzny

Pieniądze są przekazywane pomiędzy bankami. W tym przypadku zlecając przelew, czas na dostarczenie pieniędzy na wskazany numer konta w innym banku uzależniony jest od tak zwanych sesji Elixir. Sesje, czyli określone godziny, w których pieniądze ze zlecenia zostają wysłane z rachunku bankowego nadawcy oraz określone godziny, w których adresat przelewu otrzyma pieniądze na konto. Czas realizacji takiej transakcji wynosi około 24 godziny, bazując oczywiście na godzinach pracy banków. Aby sprawdzić,kiedy przelew wpłynie na nasze konto bankowe lub na konto bankowe odbiorcy można skorzystać z jednego z wielu dostępnych w internecie kalkulatorów przelewu.

Ekspresowy Express Elixir

Odmiana rodzaju ekspresowej transakcji bezgotówkowej, która realizowana jest poprzez Krajową Izbę Rozliczeniową (w skrócie KIR). Organizacja jest jednostką państwową i niestety w tym przypadku, nie wszystkie banki dają możliwość wykonania zlecenia przelewu w trybie Express Elixir. Transakcja odbywa się w ciągu jednej godziny, a zazwyczaj w ciągu maksymalnie 15 minut. Przelewy tego typu są przeznaczone dla obrotu wysokimi wartościami gotówki, zazwyczaj ponad 1 mln PLN. Prowadzone przez NBP.

BLIK

Najnowszy system umożliwiający dokonywanie przelewów w trybie Express Elixir dla osób posiadających aplikację mobilną i konto w banku. Służy do akceptowania poszczególnych transakcji za pomocą kodu. Póki co, BLIK oferują tylko niektóre banki Polski, ale siatka usług systematycznie rośnie.

Przelewy zagraniczne

W przypadku transakcji międzykrajowych i zagranicznych, niezbędne jest podanie numeru IBAN oraz SWIFT danego banku. Tutaj wyróżniamy:

 • Przelew SEPA – czas realizacji około 24 h. Przelewy SEPA wykonywane są w obrębie strefy Euro.
 • Przelew zagraniczny – realizacja jak w przypadku zwykłego przelewu, ale czas zaksięgowania środków to nawet 3 robocze dni. Tryb umożliwia transakcje we wszystkich walutach.

Sesje ELIXIR

 • Przelewy w Polsce są dokonywane poprzez system ELIXIR.
 • Sesje dokonywane są przez Krajową Izbę Rozliczeniową w dni robocze.
 • Każdy bank ma swoje sesje zarówno przychodzące, jak i wychodzące.

Źródło:

 1. http://www.nbp.pl/home.aspx?f=/systemplatniczy/publikacje/rozrachunki.html

3.9/5 - (46 votes)

FAQs

Kiedy dojdzie przelew z banku spółdzielczego do PKO BP? ›

Godziny księgowania sesji przychodzących w GBS Banku – czyli godziny, po których pieniądze powinny być dostępne na koncie odbiorcy przelewu: sesja I – 10:30 - 12:00. sesja II – 14:30 - 16:00. sesja III – 16:30 – 18:00.

Kiedy dojdzie przelew w PKO BP? ›

Zlecenia przelewów wychodzących systemu SORBNET są przyjmowane w dni robocze, w godzinach od 8:00 do 15:00. Jeżeli dyspozycję złożymy w tych godzinach – pieniądze są przelane tego samego dnia. Zlecenia złożone po godzinie 15-tej, będą zrealizowane w kolejnym dniu roboczym.

Kiedy dojdzie przelew Danske bank? ›

Jeżeli przelew został zlecony do godziny 15:00 – otrzymamy go w ciągu kilku minut. Zlecenia przelewów wychodzących systemu SORBNET są przyjmowane od poniedziałku do piatku w godzinach od 8:00 do 15:00. Dyspozycja złożona w tych godzinach daje pewność, że przelew dotrze do odbiorcy jeszcze tego samego dnia.

Kiedy będzie przelew na koncie? ›

Na szczęście możesz to bez trudu sprawdzić. Wystarczy, że skorzystasz z powyższego kalkulatora przelewu, gdzie podasz datę i godzinę zlecenia przelewu oraz bank nadawcy i odbiorcy przelewu. Dzięki temu od razu dowiesz się, kiedy pieniądze zostaną zaksięgowane.

Kiedy przychodzą przelewy do Millenium? ›

Sesje ELIXIR

Sesje w tym systemie odbywają się w godzinach: 10:30-11:00 - zlecenie przelewu złożone do godziny 8:10, zlecenie przychodzące jest księgowane do godziny 12:00. 14:30-15:00 - zlecenie przelewu złożone do godziny 12:10, zlecenie przychodzące jest księgowane do godziny 15:30.

Ile idzie przelew z Pekao do PKO? ›

Minimalny czas realizacji przelewów wynosi 2 godziny, jednak wszystko zależy od momentu wysłania przelewu i na którą sesję rozliczenia się trafi. System Elixir funkcjonuje bowiem w trzech sesjach – porannej, popołudniowej i wieczornej. Podczas sesji realizowane są przelewy wysłane do godziny wcześniej.

Ile idzie przelew z PKO do Alior banku? ›

Przelewy zlecone w ramach tego samego banku realizowane są natychmiastowo. Przelewy wysyłane pomiędzy dwoma różnymi bankami docierają do odbiorcy w czasie uzależnionym od Terminu ich nadania. Może to trwać od 1 do 3 dni.

W jakich godzinach są księgowane przelewy w ING? ›

Sesje przychodzące - system ELIXIR
Sesja przychodząca - kiedy księgujemy przelew na Twoim koncieMoment wysłania przelewu w drugim banku
po 11:00wysłane przed I sesją ELIXIR
po 15:00wysłane przed II sesją ELIXIR
po 17:30wysłane przed III sesją ELIXIR

Kiedy dojdzie przelew z Revolut? ›

Maksymalnie trzy dni robocze (zazwyczaj jeden lub dwa dni robocze); Jeżeli bank odbiorcy obsługuje płatności w systemie SEPA Instant, wówczas przelew powinien być niemal natychmiastowy.

Czy przelew natychmiastowy dojdzie w niedzielę Millennium? ›

szybkość – przelew dociera do odbiorcy w ciągu kilkudziesięciu sekund. dostępność – usługa jest dostępna także w dni wolne, kiedy nie odbywają się rozliczenia międzybankowe Elixir (tradycyjne przelewy krajowe Elixir)

numeru konta nadawcy przelewu lub nazwy banku, z którego został on wysłany, daty i godziny wysłania przelewu przez nadawcę, numeru konta odbiorcy przelewu lub nazwy banku, w którym odbiorca ma rachunek.. nadawca – który zleca bankowi tzw.. dane nadawcy przelewu lub numer jego rachunku.. Rozliczanie takich transakcji odbywa się w bankach podczas tzw.. sesji Elixir.. wyjście przelewu z konta nadawcy, wpłynięcie środków na konto odbiorcy.. Jeśli bowiem zlecisz przelew do odbiorcy, który ma konto w tym samym banku co Ty, zostanie on zaksięgowany z pominięciem sesji Elixir, a więc w praktyce niemal natychmiast.. Chcąc wiedzieć, kiedy dojdzie przelew z innego banku, należy znać godziny księgowań i sesji Elixir w banku nadawcy i odbiorcy płatności.. W każdym banku godziny sesji Elixir dla przelewów wychodzących i przychodzących są bowiem różne.. Wyjątkiem są przelewy wewnętrzne (w obrębie jednego banku) oraz tzw.. Jeśli zatem zlecisz przelew standardowy w banku X do banku Y, najpierw sprawdź godziny księgowań przelewów wychodzących w banku X, a potem godziny księgowań przelewów przychodzących w banku Y. W ten sposób określisz mniej więcej, kiedy pieniądze dotrą na rachunek odbiorcy.. Może zdarzyć się, że zlecony przelew nie doszedł do odbiorcy.

Jest na to sposób.. Sesje elixir to czas, w którym banki wysyłają i przyjmują przelewy do i z innych banków.. Aby wiedzieć, kiedy nasz przelew po autoryzacji opuści dany bank należy spojrzeć na godzinę księgowania, która jest późniejsza od czasu dokonania przelewu.. Tabeli sesji przychodzących należy używać analogicznie do tabeli sesji bankowych wychodzących.. Sesja wychodząca banku musi odbyć się przed czasem sesji, której dotyczy, a przychodząca po czasie odpowiadającej jej sesji.. Pierwsza godzina sesji oznacza, że do tego czasu przelew musi wpłynąć do systemu, aby być rozliczony w tej sesji.. Druga godzina oznacza, że dopiero w tym czasie przelew opuści system.. Przelew wewnętrzny – przelewy na rachunki w tym samym banku odbywają się w sposób natychmiastowy.. Jego ograniczeniem są maksymalne kwoty przelewów oraz to, że w systemie nie uczestniczą wszystkie banki, a z pośród tych, które uczestniczą, nie wszystkie obsługują go przez 24 godziny na dobę i 7 dni w tygodniu.. BlueCash – prywatny system przelewów natychmiastowych.

Być może pamiętacie czasy, gdy na przelew czekało się nawet kilka dni – wszystkiemu winna była biurokracja, o której dziś – teoretycznie – nie ma już mowy.. W momencie, gdy klient banku A zleca przelew na rachunek w banku B, transakcja jest przetwarza na zapis elektroniczny przekazywany do systemu ELIXIR .. Co oczywiste wykonując operacje, czyli zlecając przelewy, w trakcie każdej z sesji możemy liczyć na to, że pieniądze znajdą się na rachunku odbiorcy do momentu zakończenia kolejnej sesji.. Właśnie dlatego wielu klientów irytuje się na wieść, że przelew jednak nie został zaksięgowany na koncie, mimo że został wysłany w godzinach sesji.. Oczywiście zwykle nie ma problemu, gdy zdecydujemy się wysłać przelew w trakcie porannej sesji – wówczas mamy praktycznie gwarancję, że pieniądze trafią na rachunek odbiorcy do momentu zamknięcia sesji wieczornej w jego banku, a nawet w trakcie sesji popołudniowej.. Jednak jeśli przelew zlecamy w trakcie sesji wieczornej, to wzrasta ryzyko, że środki pojawią się na koncie docelowym dopiero w sesji porannej kolejnego dnia.. o 16.30, to jest bardzo prawdopodobne, a wręcz pewne, że środki nie znajdą się na koncie odbiorcy tego samego dnia.. Dla osób, które nie chcą czekać na sesje Elixir i którym zależy na czasie dostarczenia przelewu do odbiorcy, też jest rozwiązanie.

Zbiorcze pozycje wzajemnych rozliczeń pomiędzy bankami określane są na podstawie indywidualnych zleceń klientów, jednak wymiana pomiędzy poszczególnymi podmiotami nie odbywa się na zasadzie rozliczenia pełnej kwoty uznań i obciążeń, ale na zasadzie kompensaty.. System ELIXIR działa w trybie 24/7/365, co oznacza że przyjmowanie transakcji odbywa się 24 godziny na dobę, 7 dni w tygodniu i 365 dni w roku, natomiast ich rozliczenie następuje w jednej z trzech sesji – wyjątek stanowi 24 grudnia i ostatni dzień roboczy roku, kiedy ma miejsce jedynie 1 i 2 sesja rozliczeniowa.. W sieci dostępne są specjalne kalkulatory, które na podstawie podanych przez użytkownika danych potrafią wskazać kiedy przelew znajdzie się na koncie odbiorcy.. W przypadku Express ELIXIR środki przekazywane są na konto adresata niemal w czasie rzeczywistym – tym samym nie są więc “blokowane” przez harmonogram sesji przychodzących i wychodzących.. Aby przyspieszyć przelew środków na rachunek nadawcy można skorzystać z systemu Express ELIXIR – o ile bank nadawcy i odbiorcy należą do tego systemu.

“Kiedy w końcu przyjdzie ten cholerny przelew?” – czy to pytanie brzmi dla Ciebie znajomo?. bankowe sesje rozliczeniowe, sesje bankowe, sesje księgowań, sesje przychodzące i wychodzące, sesje przelewów, bankowe okienka transferowe, harmonogram zleceń płatniczych.. 10200003 – Powszechna Kasa Oszczędności Bank Polski S.A. 11600006 to Bank Millennium S.A.. Daje gwarancję bankom i ich klientom, że ich płatności będą zrealizowane zgodnie z zasadami dotyczącymi obsługi płatności w przestrzeni międzybankowej.. Jeśli więc zlecający przelew postępować będzie zgodnie z zasadami bezpieczeństwa, np.. podczas dokonywania przelewu:. …to pieniądze przelewane przez System Elixir będą bezpieczne.. Express Elixir to system przelewów natychmiastowych .. Kilka banków umożliwia wykonanie takich przelewów natychmiastowych nie tylko w dni powszednie, ale także 24 godziny przez 7 dni w tygodniu.. Jak wspomniałam, przelewy Elixir realizowane są przez KIR tylko w dni robocze, czyli od poniedziałku do piątku.. Wtedy odbywa się tylko 1. i 2. sesja rozliczeniowa.. Sesje bankowe – dowiedz się, kiedy przyjdzie przelew. Uważasz go za przydatny?

Najprostszym sposobem na to jak sprawdzić kiedy dojdzie przelew, jest prześledzenie sesji przychodzących i wychodzących w wybranych bankach.. Aby “załapać się” na określoną sesję wychodzącą swojego banku, polecenie przelewu należy złożyć maksymalnie na około godzinę przed czasem realizacji sesji.. BankZałóż kontoSesja porannaSesja popołudniowaSesja wieczornaAlior BankZałóż konto09:3013:3016:00Bank PocztowyZałóż konto09:1513:1515:15BNP ParibasZałóż konto08:3008:00-11:4511:45-14:15BOŚ BankZałóż konto08:3512:3515:00Citi HandlowyZałóż konto08:0012:1515:30Credit AgricoleZałóż konto08:0012:0014:30Deutsche Bank PolskaZałóż konto07:4512:0015:00Getin BankZałóż konto08:1513:3014:30Idea BankZałóż konto09:3013:3016:00InteligoZałóż konto06:0011:4514:30ING Bank ŚląskiZałóż konto08:1011:3014:30mBankZałóż konto05:5509:5513:25MillenniumZałóż konto10:30-11:0014:30-15:0017:00-17:30Nest BankZałóż konto8:30 – 9:0011:30 – 12:0014:00 – 14:30Pekao S.A.Załóż konto08:3012:3015:00PKO BPZałóż konto08:0011:4514:30Santander Bank PolskaZałóż konto08:1512:1514:45Santander Consumer BankZałóż konto09:0013:3016:00T-Mobile Usługi BankoweZałóż konto09:3013:3016:00Toyota BankZałóż konto08:1012:1014:40. Jeśli akurat trwa weekend lub są święta, oczekiwanie na przelew może przedłużyć się o nawet kilka dni.. Księgowanie przelewów w weekend jest możliwe, jeśli zdecydujemy się na płatny przelew natychmiastowy .. Osoby zdenerwowane tym, jak długo idzie przelew internetowy mogą zdecydować się na rozwiązanie alternatywne czyli przelew na telefon .. To ile idzie przelew z zagranicy i kiedy dojdzie na konto odbiorcy zależy od sesji ELIXIR oraz dwóch systemów regulujących działanie banków na całym świecie.. Średni czas realizacji przelewu SEPA to 1 dzień po terminie zlecenia, natomiast przelewu SWFIT to do trzech dni roboczych od momentu zlecenia.. Wykonałeś polecenie przelewu ale nie wiesz, jak sprawdzić czy przelew został zaksięgowany, wysłany i trafił do odbiorcy?. Często słyszaną radą na to jak sprawdzić czy przelew doszedł do odbiorcy, jest zwyczajne zapytanie go o otrzymane pieniądze.. Jeśli bank nie wykona przelewu lub doszło do przelewu na złe konto klient ma prawo złożyć pismo reklamacyjne.. Kiedy przelew nie dotarł do odbiorcy na czas warto sprawdzić, czy nie wysłaliśmy pieniędzy na niewłaściwy numer rachunku.. Ta przydatna jest wtedy, kiedy dokonamy przelewu na złe konto lub zorientujemy się, że jak długo trwa księgowanie przelewu ELIXIR i zdecydujemy się skorzystać z przelewu natychmiastowego.. Przelanie pieniędzy przez bank z tego rachunku na konto nadawcy błędnego przelewu.. Jeśli odbiorca przelewu wysłanego na zły rachunek bankowy nie zgodzi się oddać pieniędzy, ostatecznym krokiem jest skierowanie sprawy na policję lub założenie sprawy w sądzie.

Powyższe zasady nie obejmują także specyficznych zleceń jak przelew natychmiastowy (Express Elixir i Blue Cash) czy przelew na telefon.. Bez znaczenia jest, czy klient zleca przelew przez Internet, czy też złożył dyspozycję przelewu w oddziale – i tak obowiązują go te same godziny sesji ustalone przez Krajową Izbę Rozliczeniową.. Oznacza to, że w celu określenia, kiedy dotrze przelew wysłany z konta w banku A na konto w banku B, musimy:. Bazując na harmonogramie przelewów wychodzących banku A (czyli banku, z którego wysłano przelew), ustalić, w jakiej sesji rozrachunkowej NBP nasze zlecenie przelewu będzie rozliczane (poranna, popołudniowa czy wieczorna).. Staramy się aktualizować powyższe informacje na bieżąco, ale nie możemy zagwarantować, że zawsze uda nam się to zrobić na czas.. Otóż przelewy zagraniczne SWIFT obejmują wszystkie waluty, a pieniądze pojawiają się na koncie odbiorcy najpóźniej trzeciego dnia od zlecenia przelewu (możliwe jest zrealizowanie zlecenia w następnym dniu roboczym, jednak wtedy jest to droższe).. W systemie SYBIR środki trafiały z rachunku nadawcy przelewu na konto odbiorcy w ciągu jednej doby (przynajmniej w teorii – w praktyce realizacja przelewu mogła trwać znacznie dłużej, bywało też, że przelew gdzieś się „zapodział”).. Na szczęście rozwój nowoczesnych rozwiązań informatycznych umożliwił o wiele tańszą i szybszą wymianę komunikatów rozliczeniowych między bankami i ogromnie poprawił płynność realizowanych operacji, dzięki czemu coraz rzadziej zastanawiamy się, kiedy przelew bankowy dojdzie do odbiorcy.

You might also like

Latest Posts

Article information

Author: Rev. Leonie Wyman

Last Updated: 10/07/2022

Views: 5263

Rating: 4.9 / 5 (59 voted)

Reviews: 82% of readers found this page helpful

Author information

Name: Rev. Leonie Wyman

Birthday: 1993-07-01

Address: Suite 763 6272 Lang Bypass, New Xochitlport, VT 72704-3308

Phone: +22014484519944

Job: Banking Officer

Hobby: Sailing, Gaming, Basketball, Calligraphy, Mycology, Astronomy, Juggling

Introduction: My name is Rev. Leonie Wyman, I am a colorful, tasty, splendid, fair, witty, gorgeous, splendid person who loves writing and wants to share my knowledge and understanding with you.